Genel,  Röportaj,  Son Eklenenler

Kapla ve İnanç Eker Röportajı

İnanç nedir bu KAPLA’nın tarihçesi?

KAPLA 1988 senesinde Hollandalı bir sanat tarihçisi olan Tom van der Bruggen tarafından bulunmuş.  Evini modellemek amacıyla kestirdiği ahşap parçaların aslında bir oyun, tasarım materyali olabileceğini fark etmiş.  Evini KAPLA ile yaptığı modele göre inşa etmiş. Daha sonra,  KAPLA’yı bir oyuncak olarak dünyaya tanıtmak için bu sefer evini satarak bu işe girmiş.  Aslında KAPLA’ya çok uygun; hayal ettiğin bir şeyi gerçekleştirmek ve sonra başka birini gerçekleştirmek için diğerinden vaz geçebilmek.  Parçaların benzersiz ölçüleri 1:3:15 oranındadır ve sayısız şekilde bir araya getirme imkânı tanır.  KAPLA oyunu çok basit aslında, hiçbir yapıştırıcı, tutturucu ya da mıknatıslı parçaya gerek duymadan her blok birbirinin üstüne el dengesi ile koyularak inşa edilir.  Bloklar denge ve yer çekimi ile yani tamamen fizik kuralları ile dururlar.

KAPLA, çocukları birbirleriyle ve aileleri ile birbirine bağlayan bir oyuncak.  Biz ödüllerinden bahsetmeye gerek duymuyoruz çünkü önemli olan şu veya bu ödülü almasından çok KAPLA’nın çocuklarla bir araya geldiğinde yarattığı etki.  Atölyelerimizde görüyoruz ki çocuklar saatlerce sıkılmadan oynuyorlar.  Sanırım sebebi malzemenin bu denli soyut olması ve hayal gücünün elinde yoğurulan bir hamur gibi olması adeta.  Hani eskiden kolilerin içinde kayık, oklavaları da kürek yapar oynardık.  Böyle bir tarafı var.  Tamamen deneme yanılma ve keşfetme üzerine öğrenmeye kapı açan bir oyun.  Denge, mesafe, hacim, şekil zemin ilişkileri, ölçek, 3.boyut bunlar kendiliğinden var oyunda ve çocukların anlamını gelecekte değerlendirecekleri çok önemli kazanımlar sağlıyor.

Denge ve düzgünlüğü ile oldukça yüksek kuleler yapmak mümkün, dünya rekoru 15 m. Biz bu rekoru zorlamak istiyoruz aslında bir gün bir yerde J

Senin nereden aklına geldi bu işe girmek?

Açıkçası eşim Didem’le birlikte düşündük.  Çalıştığımız şirketlerde gösterdiğimiz çabayı kendi işimiz için gösterelim ve de zevk alarak yapabileceğimiz bir iş yapalım düşüncesi ile yola çıktık.  Aklımızda hep çocuklara yönelik özellikli ürünler vardı.  Yaptığımız araştırma sonunda KAPLA ile tanıştık ve kendimizi o ana kadar hiç bilmediğimiz oyuncak sektörünün içinde bulduk.  KAPLA bizi gerçekten çok etkiledi çünkü son derece özgün ve yaratıcı olmasının yanında basitlik ile karmaşıklığı aynı bünyede barındırıyor. Yapılandan çok yapma süreci öne çıkıyor.

 

İNDİ, sen ve Didem’in isminden geliyor anlaşılan, nasıl bir şey hem evde hem işte ortak olmak?

Evet, isimlerimizin başlangıç heceleri şirketimizin ismi oldu.  Ortaklığımıza gelince, aslında bir insanın en çok güvenebileceği kişi ile hem evde hem işte ortak olması güzel bir şey.  Bu formatta önemli olan evde ya da işte olabilecek sorunları diğer tarafa taşımamak.  Ve biz genellikle bunu başarabiliyoruz.  Bu arada yaptığımız iş, hayatımızın her anında kendini hissettiriyor.  Evde de işimizle ilgili çalıştığımız, kafa yorduğumuz ve konuştuğumuz oluyor ancak sahiplenme duygusu ve iş tatmini dolayısı ile bu durum bize sıkıntı vermiyor.

Hedef kitle çocuklar olsa da sadece çocuklar oynamıyor değil mi bunu?

KAPLA’nın hedef kitlesi çok büyük bir ağırlıkla 3-14 yaş arası çocuklar.  Ancak,  KAPLA çocuklar için bir oyuncak ve eğitim malzemesi olmasının yanında yetişkinler için de bir modelleme ve hobi malzemesi olarak kullanılıyor.  Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda çocuklardan bağımsız olarak pek çok yetişkinin KAPLA’ya olan ilgilisini gördük.  Hatta evinde bir odasını KAPLA için ayıran insanlar var.  Ayrıca son derece yaratıcı bir malzeme olduğu için mimarların ve tasarımcıların da ilgilisini çekiyor.

Tanıtıma yönelik nasıl aktiviteler yapıyorsunuz?

Pek çok firmadan farklı olarak ağırlıkla tanıtım için KAPLA’yı,  insanlarla buluşturup deneyimlemelerini sağlıyoruz.  Çocukların ve insanların KAPLA’ya dokunması, içlerinden geldiği gibi oynamaları, yaratmaları çok önemli.  Bu sebeple okullar ve AVM’lerde binlerce parça ile etkinlikler yapıyoruz.  Birebir tanışıp insanların tepkilerini görmek, iletişim içinde olmak bize çok şey katıyor.  Ayrıca Tübitak gibi çeşitli kurumların ve okulların bilim şenliklerinde yer alıyoruz.

Aslında okullar için çok uygun bir ürün değil mi?

Evet malzemenin pedagojik değeri yüksek.  Çocuk hayal ettiği bir şeyi materyalize ederken beynin hem sağ hem sol küreleri birlikte çalışıyor.  Bazen çocuklar KAPLA ile bir şeyler yaparken ne yaptıklarını bilmeden parçaları bir araya getiriyorlar sonra yapmış olduklarını bir şeylere benzetiyorlar.  İşte bu süreçte beyinde bağlar oluşuyor, kavramlar yerine oturuyor.  İleride daha soyut kavramlarla çalışacakları matematik gibi evrelerde bu çocuklara bir yatkınlık sağlıyor.  Hem somutlamaya hem de soyutlamaya çok uygun bir malzeme olmasından dolayı farklı konseptler altında çalışmaya müsait bir malzeme.  Takım çalışması ve dil gelişimi için de çoklu faydaları var.

İnsan kaynakları alanına da sokmuşsunuz sanırım ürünü? Eğitimlerde neler oluyor neler yaşanıyor?

Bu çalışmalarda KAPLA bizim hammaddemiz gibi.  Malzeme ve teknikler üzerinde oldukça yetkinleştik.  Konunun uzmanı arkadaşlarımız ile danışarak, tartışarak, teoriyi yaşam tecrübelerimiz ile iyi harmanladığımıza inanıyorum.  Geliştirdiğimiz modülleri teori ile birleştirip takım dinamikleri, liderlik, problem çözme, motivasyon, ölçme değerlendirme, kaynaşma başlıkları altında birleştirip uygulayarak çok pozitif geri bildirimler aldık.  Eğitimlerde kişilerin yetenekleri, güçlü yönleri, stres durumundaki tepkileri bir bir ortaya çıkıyor.  En güzeli kişiler gerçek iş ortamındaki hiyerarşik ilişki ve rollerini bir kenara bırakarak, bir oyunun içinde buluşuyorlar.  Birbirlerini daha yakından farklı yönleri ile tanıyorlar.  Oyunda yaşananlar iş yerine (çalışma ortamına) pozitif transfer oluyor.

Doğa dostu olarak son sorum, kullanılan doğal ahşap malzeme nasıl ve nerelerden temin ediliyor?

Tüm KAPLA blokları sürdürülebilir çam ormanlarından elde ediliyor.  Bu ormanlar 1700’lerde geliştirilen ve erozyonla mücadele için dikilmiş olan sahil çamlarından oluşan dünyanın bilinen en eski orman mühendisliği alanlarından biri olarak biliniyor.  Buna ek olarak, KAPLA tahtaları üretim sürecinde kullanılan her parçayı geri dönüştürüyor.  Çamdan üretilmiş tahtaların boyamasında kullanılan su bazlı boyalar, doğal ahşap parçaları çeşitlendirmek için sonradan eklenmiştir.  Tüm KAPLA ürünleri Fransa’daki Intertek Test Merkezi tarafından sürekli teste tabii tutuluyor.

Son olarak söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Geçtiğimiz 3 senede.  KAPLA bizim hayatımızın elementi oldu. J  Bizi pek çok harika insanla tanıştırdı.

Doğa filozoflarının evreni oluşturan o en küçük parçayı bulmaya çalışmalarından bu yana çok şey geldi geçti.  Atomun bile altında parçalar olduğundan ve boşluktan söz edilmeye başlandığı zamanlardayız.  Bizim evrenimizin yapı taşı da KAPLA.  Onunla daha neler üretebileceğimizi bilmesek de bizi nereye götürürse gitmeye niyetliyiz.  Teşekkürler.

Keyifli sohbet için çok teşekkürler

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.