Genel,  Konuk Yazarlar

Keloğlan Hayvanat Bahçesinde

Çocukluk yıllarımdan hatırlarım; annem, geceleri bin bir zorlukla uyuyan kardeşime kendi uydurduğu masalları anlatırdı. En çok aklımda kalan bu konudaki “best seller”ı olan “Burun” masalıydı. Küçük çocuklar bir mağaranın içine girerler, başlarına olaylar gelir de sonra onun bir devin burnu olduğu ortaya çıkardı. Böyle bir masal varsa telif hakkı annemindir, benden söylemesi.

 

Yıllar geçti, bizim küçük kuzu da geceleri genelde kısa sürede uykuya dalsa da bazı uyku rituelleri geliştirdi. Pijamalar giyilip yatağa yatılır, ben de yanındaki mindere oturup elini tutar bazen de sırtını okşarım. Birkaç dakika geçmeden “anne susadım” der ve ben gidip suyunu getiririm. Sonra bazen ninni ister bazen de masal. Bu arada fonda ışıklı ninni makinesinin sesi duyulur. Masal konusunda tercihim Rapunzel, Pinokyo, Külkedisi gibi bilindik klasiklerden birini hemen anlatıvermektir. Ama gel gör ki küçük hanım bazen özel istek yapar.

 

“Anne! Kuzu ile kurbağayı anlat. Yaramaz Ali’yi anlat. Sokak kedilerini anlat. Bu akşam Keloğlan Hayvanat Bahçesindeyi anlat…”

 

Öyle böyle değil, hemen uykuya dalabilsin diye bir an önce masal anlatmak gerekirken, bir yandan da Keloğlan Hayvanat Bahçesinde ne yapsa acaba diye bir dert kaplar içimi. Ali ne tür yaramazlıklar yapsa da bize ders verse ya da sevimli kuzucuk nerelere gitse de sonra evine dönerken yolunu kaybetse…

 

İşte o birkaç dakika içinde tüm hayal kurma yeteneğimi kullanarak en yaratıcı anne olma ünvanını elden bırakmamaya çalışırım. Genelde öğretici bir masal uydurmaya çalışsam da masal bitince “anne bu çok kısa oldu” yakınmalarını işitirim. Bu masallar kayıt altına alsa kitap olur, o da ayrı.

 

Yeri geldiğinde oyuncakları konuştur, yeri geldiğinde masal uydur, salonun ortasında kutu kutu pense oyna ya da odalarda saklambaç, bir insanın çocuğu ile geçirdiği her an çok özel ve çok güzel, yeter ki onun gönlü olsun…

anne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.