Genel,  Setahat-Gezi

Keyifli ve lezzetli Pazar

Bugün okul ödevi diye yola çıkıp harika bir Pazar günü geçirdik ailecek. Öğlen saatlerinde arabamızı metro istasyonuna bırakıp Kadıköy’e doğru yola koyulduk. Okul ödevimiz İstanbul’un simgelerinden 240 yıllık mazisi olan Hacı Bekir’in Kadıköy şubesini ziyaret idiresim1a

 

“Kastamonu’nun Araç ilçesinden İstanbul’a gelerek 1777 yılında Bahçekapı Semti’nde açtığı küçük şekerci dükkanında, lokum, akide vb. şekerlemeleri bizzat imal edip satmaya başlayan ve daha sonra 1817-1820 yılları arasında hac görevini yerine getirmesiyle Hacı Bekir olarak anılacak olan, Şekerci Hacı Bekir Efendi, bugün dört farklı asır ve beş kıtanın damaklarında dolaşan bir maziye sahiptir.”

resim2a

İçeriye girince tabiki Nazlı bir hafif kendinden geçti birbirinden lezzetli ve göz kamaştırıcı şeker ve lokumları görünce. Şundan iki bundan üç tane diye tezgahtar amcası ile kese kağıdını doldurduktan sonra balıkçılar çarşısına doğru devam ettik. Balık tezgahlarını tek tek ziyaret edip balıkları tanıdık. Sonra emektar balıkçım Kadı Nimet’ten lakerda olmak üzere yaklaşık 4 kiloluk torik alışverişimizi yapıp karnımızı doyurmak üzere Çiya’ya doğru devam ettik. Kadıköy’deki bir çok vazgeçilmezlerimden birisidir Çiya Sofrası. Listeyi yazmaya her seferinde mumbar ile başlar o gün neler var ise devam ederim. Bize servis yapan abla ile çok iyi anlaşan Nazlı, ablanın getirdiği demir hindi şerbetlerini lıkır lıkır yuvarladı.

 

Güne vesile olan Halide hocamıza, Çiya’nın güler yüzlü çalışanlarına ve lakerdayı bana iyi fiyata veren Kadı Nimet’e teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.