bebek kis
Bebek Bakım,  Genel

Kış aylarında bebek ile sokağa çıkmak!

Bu konuda biz çok evhamlıyızdır, faydalı bir yazı size:)

Kışın doğan bebekleri genelde üşütüp hasta olmamaları için dışarı çıkacağımızda endişelenir ve çıkarmak istemeyiz. Bu durumda bebek güneş ışınlarından fazla faydalanamayacağı için D vitaminini yeterince alamaz. Güneşin vücut için faydalarından yararlanamaz.

Bu yüzden kışın güneşli havalarda mutlaka bebek hava koşullarına uygun şekilde giydirilerek yüzü ve kolları dışarıda kalacak şekilde dışarı çıkarılmalıdır. Ancak uzun süre soğukta tutulmamalıdır.

Bebeklerde yağ tabakası henüz oluşmadığından vücut ısılarını tam olarak kontrol edemezler. Kısa süreli de olsa soğukta kaldıklarında vücut ısıları hemen düşer. Bu yüzden ilk aylarda bebekler için gerekli tedbirler alındıktan sonra dışarı çıkarılmalıdır.

Kış aylarında havanın bir saat sonra ne olacağı bilinilmediğinden bebek arabasının rüzgâr ve yağmur korumalığı mutlaka olmalıdır. Bebeğe ince pamuklu üst üste kıyafetler giydirilmeli soğuk günlerde ise bu kıyafetlerden birinin yün olmasına dikkat edilmelidir.

Yünlü kıyafet bebeğinizin üşümesini engelleyecektir. İnce kıyafetleri üst üste giydirmek havanın durumuna göre çıkarıp giydirerek vücut ısısını sabit tutmaya yarayacaktır. Bebeğin vücut ısısı sık sık kontrol edilmeli 35 derecenin altına düşmesi engellenmelidir. Bebeğin terlemesi de tehlike olabileceğinden çok giydirip terletmekte uygun değildir.

Bebeğin üşümemesi için yatağına yatırmadan önce çarşafını ısıtmak onun uykuya geçişini hızlandıracaktır. Uykudan uyanan bebeğe ise üzerine mutlaka bir parça kıyafet giydirilip vücut ısısı korunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.