Kışa Hazırlık: Yeşil fasulye, barbunya, enginar vs.…….cırcır böceği tüm yaz şarkılar söylemiş, gezmiş, dolaşmış, eğlenmiş. Karınca çalışmış yiyecek depolamış evine, buzluğu yeşil fasulye, barbunya ile doldurmuş…..işin geyiği bu, gerçeği de şu ki yazın hazırladığımız kışa hazırlık besin çeşitliliğimizi minik Naz için azcık arttırmış ve arttırmaya devam edecek olmamız. Artık bizim yediğimiz her şeyi yiyebildiğine göre baba karınca daha fazla stok yapmalı.

Bir iki tiyo ve tarif vereyim sizde hazırlığınızı yapın ki minik karıncalar kış aylarında çeşit çeşit yiyecekler yesin.

Domates

Benim yıllardır en önceliklim domatestir. Kışın hiç domates almaz yazdan hazırladıklarımı kullanırız. Bunun iki çeşitte yapıyoruz. Kavanoz ve derin dondurucuda saklama şekli.

Kavanoz için ölçümüz şu
6 kilo domates
1 çorba kaşığı tuz
1 çay bardağı zeytinyağı

Kavanoz_domat

Domatesleri yıkayıp kabukları ile rondoda çekiyoruz. Tencereye alıp yarım saat kadar kaynatıyoruz. İçine tuzu ekleyip 10 dakika, yağı ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz. Sıcak olarak kavanozlayıp kavanoz kapaklarını iyice sıkıp ters olarak tezgaha diziyoruz. Ters diziyoruz ki kapağından kaçıran kavanoz varmı görelim, eğer hava alır ise küflenir ve tüm emek gider. Kavanoz kapaklarını her sene yeniler iseniz akma kokma olmaz asla. Birde seçenek size, (tiyo 1) bir iki kavanozu doldurmadan önce hazırlanmış domateslerin süzgeç ile suyunu ayrı bir şişeye süzüp daha ağır kıvamda kavanozlayabilir, suyunu da buzdolabında muhafaza edip domates çorbası yapımında kullanabilirsiniz. 6 kilo domatesten yaklaşık 3-4 kavanoz elde edersiniz. Ben geçen sene 32 kavanoz yapmıştım nisan sonu gibi son kavanozu açtım, anca yetti diyelim. 32 kavanoz derken siz hesaplayın kaç kilo domates taşımışız eve:)

not: domates işini eylül ayına kadar istediğiniz zaman yapabilirsiniz, tarla domatesi bitmeden yani.

Derin dondurucuda saklamada şu şekilde, domatesleri dörde dilimliyor ve buzdolabı poşetine doldurup derin dondurucuya atıyoruz. Kullanacağınız zaman istediğiniz kadarını torbadan çıkarıp akan su altında bıçakla çok kolay bir şekilde kabuklarından kurtarıp kullanıyorsunuz. Özellikle iri parça domates olmasını istedikleriniz yemekler için ideal.

Yeşil Fasulye

yeşil_fasulye
yeşil_fasulye

Donmuşu en güzel sonuç veren yeşil sebze çeşitlerinden birisi. Yalnız ufak bir işlemden geçirerek saklıyoruz. Temizleyip yıkadığımız fasulyeleri içi su dolu kaynayan tencereye atıp 5 dakika kasar karıştırarak kaynatıyoruz. (tiyo 2) fasulyeleri süzgeç ile tencereden alıp içi soğuk su dolu bir kabın içine alıp hemen soğutursanız fasulyeleriniz kararmaz ve derin dondurucudan çıkınca yeşil halini korur. Fasulyeleri süzüp, kurulayıp buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuya atıyoruz.

Bezelye

Bunda hiç anlatacak bir şey yok ayıklayıp, yıkayıp, kuruluyor, paketleyip donduruyoruz.

not:Sezonu bitmeden yapmayı atlamayın.

Barbunya

Aynı Bezelye gibi.

Enginar

Enginar dediğin afrika papatyası gibi açmış olmamalı, yeni açmaya başlayan gül goncası gibi olmalı. Pek şiirsel oldu ama en yakın tarif bu neyapalım:) Bu sebeple ya nadiren salı pazarında buluyorum istediğim enginarı yada Bir İzmir’li olarak İzmir’den getirtiyorum. “E yuh” sesi ile kulaklarım çınladı bak şimdi ama:) (tiyo 3)Enginarı temizleyip limonlu suyun içine koyup dondurursanız kararmadan kullanabilirsiniz kışın.

not: enginarın da sezonunu kaçırmayın

Ya burası yemek sitesi mi ne bunlar şimdi demeyin, kış aylarında 2-3 yemek etrafında dönmeyin bebeğinize sağlıklı yemek çeşitliliği sunun diye dil döktük bu saatte:)

Şimdilik bu kadar, yeni hazırlıkları da yazarım

sevgiyle

Yazar: Baba

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

1 thought on “Kışa Hazırlık: Yeşil fasulye, barbunya, enginar vs.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir