oyuncak seçimi
Bebek Bakım,  Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Genel,  Haberler,  Konuk Yazarlar,  Oyun

Kız ve erkek çocukların oyuncak seçimi

Oyuncak dendiği zaman pek çok yetişkin bunun aslında çok önemli bir ayrıntı olduğunu bilmez. Çocuk gelişiminin  temel taşlarından birisidir aslında oyuncak seçimi. Kız ve erkek çocuk ayrımı yapmadan çocuğun gelişimini düşünerek bilinçli olarak seçilmelidir. Seçtiğiniz oyuncakların çocukların düşüncelerini, ruhsal dünyasını ve kişisel gelişimini etkilediğini unutmayın. Çevresini tanıması ve gelişimi için çocukların oyuncakları kendileri seçmeleri çok önemli.

KIZ VE ERKEK ÇOCUK AYRIMI

Kız çocukları için alınan oyuncaklar veya erkek çocukları için alınan oyuncaklar çoğu yetişkin tarafından bir diğerine alınmaz. Aslında yapılması gereken asla bu değildir. Çocuklar her zaman oyuncaklarını kendileri seçmelidir. Bu seçim çocukların karakterinin oluşumu etkilemektedir. Seçtikleri oyuncaklar ile motor becerisi, ruhsal gelişimi, zekası ve hafızası gelişmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak çocuklara oyuncak seçimi yaparken daha dikkatli olunmalı ya da çocuk oyuncağını kendisi seçmeli. Kız veya erkek çocuk ayrımı yapmak kesinlikle doğru değildir. Çocuk bu konuda özgür bırakılmalıdır. Oyun oynarken çevresini tanıyan çocuklar yanlış oyuncak seçimi ile yanlış yönlendirilmiş olurlar. Bunun sonucunda farklı bir karakter oluşmaktadır.

oyuncak seçimi
oyuncak seçimi

Oyuncak seçimi ruhsal gelişimi etkiler mi?

Elbette ki etkiler. Çocuklar oyun oynarken çevresi ile iletişim halinde olduğu için oynadığı oyuncakları çevresinde ki kişiler ve olaylar ile bağdaştırır. Seçtiğiniz oyuncaklar eğer ki çocuğun gelişimi için olumsuz ise direkt olarak değilse bile dolaylı yoldan çocuk bundan etkilenir. Cinsiyet ayrımı açıkça bu yüzden yapılmamalıdır. Çevresinde ki kişilerin çocuğa sadece erkek veya kız olduğu için aldığı oyuncak ile sınıfsal bir bölünmeye sebep olur. Çocuk oyuncağı alan kişinin ve kendisinin bu farkı açıkça belli ettiğini düşünür ve ona göre davranır. Çocuk bunu zihninde ayırır ve oyuncağı alan kişiyi de bu ayrımın içine dahil eder. İşte bu yüzden cinsiyet ayrımı yapmadan alınmalıdır.

OYUNCAKLARIN KİŞİLİK OLUŞUMUNDA Kİ ETKİSİ

Oyuncak alırken genellikle çocukların ne derece seveceğini düşünür ya da eğlenip eğlenmeyeceğini düşünerek seçim yaparız. Aslında çocuk için aldığımız oyuncak onun zekasını, ruhsal, kişisel gelişimini etkilemektedir. Alınan yanlış oyuncaklar çocukların ileride olumsuz tepkiler vermesine de sebep olabilir. Kulağa saçma gelse de çocuklarınız için aldığınız oyuncaklar onların kişilik oluşumunda çok etkili bir rol oynamaktadır. Eğitici ve öğretici oyuncaklar çocuğun ileride mesleki ve sosyal seçimlerinde etkili olacaktır. Ailelerin sadece biraz daha dikkatli olması gerekmektedir. Böylelikle çocuk için daha olumlu sonuçlar alınacaktır. Çocuklar alınan oyuncakların nereden alındığına önem vermez. Onlar için önemli olan eğlenmeleridir. Biraz yaratıcılıkla pek çok şey onlar için oyuncak olabilir.