Genel,  Sağlık

Kolik nedir?

 

kolik
kolik

Kolik nedir?

Bebeğim sürekli ağlıyor kolik olabilir mi? Kolik bebeğin sağlıklı olması ve herhangi bir başka rahatsızlığı olmaması durumunda sebepsiz ağlamalara verilen isimdir. Kolik iki ayın altındaki bebeklerin %20’sinde görülür. Genellikle 2-3 haftalık iken başlayan kolik genelde üç aya, bazı bebeklerde ise 5 aya kadar devam edebilir. Kesin bir tedavi şekli olmayan kolik için piyasada yan etkisi olmayan bazı ilaçlar doktor kontrolü ile kullanılabilir. Kolik hastalığının bebeğe kalıcı herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Kolikten korunmak için annenin beslenmesi;

Şu yiyecekler anneye gaz yapar dolayısıyla bebeğe geçer gibi bir tıbbı saptama olmamak ile beraber, anne gaz yapıcı besinlerden kaçınıp koliğin durumunu gözlemleyebilir.

Bebek nasıl sakinleştirilir;

Kolik bebek sıkıntılı olduğundan stressiz ve sakin bir ortam tercih edilmelidir. Bebeği rahatlatmak için kucağa alınabilir, karnı hafifçe ovulabilir.

 

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.