Genel,  Konuk Yazarlar

Kumbara fonu

Kumbara fonu

Hepimizin çocukluğunda bir kumbarası olmuştur. O yıllarda ilk alınan harçlığı kumbaraya atmanın verdiği keyfi hatırlar mısınız? Sabırsızlıkla beklenen bayramlar, toplanan paralar ve dolduktan sonra “kaç para oldu?” merakıyla açılan kumbaralar, en güzel çocukluk anılarımız olarak yer aldı hayatımızda…

Kumbaramızda o para neden birikirdi? Ne için harcardık? Para biriktirmek neden gerekliydi? Biz bunları bilmeden büyüdük. Halbuki herkesin parasını yönetmesi son derece önemli.

Toplumun refah düzeyinin yükselebilmesi için bireylerin öncelikle biriktirebilmesi, tasarruf edebilmesi ve bunun için de kadınların, gençlerin ve özellikle de çocukların yetiştirilmesi gerekli.

Kumbara fonu
Kumbara fonu

Neden 3 kumbara?

3 kumbara;

  • Birikim
  • Paylaşım ve
  • Harcama kumbaraları…

Bir çocuk harçlığını alınca önce hayali için birikim kumbarasına bir miktar koymalı, bir miktar da paylaşım kumbarasına atmalı. Çünkü paylaşmadan olmaz. Bir el almak bir el vermek gerekli. Harcama kumbarasına koyulan miktar ile de ihtiyaçlar karşılanmalı. Yani çocuk, okulda tostunu ve ayranını harcama kumbarasındaki parası ile almayı öğrenmeli.

Çocuğun parasını yönetmesini öğrenmesi için aynı zamanda hayal, hedef, para, birikim, tasarruf, istek, ihtiyaç gibi kavramları da bilmesi gerekli.

Velinin para yönetimi

Çocuk ilk eğitimi ailesinden alır ve ne görüyorsa onu yapar. Bu yüzden de velinin para yönetimi konusundaki becerisi ve bilgisi, çocuğa örnek teşkil etmesi açısından çok önemli.

Sağlık, sevgi ve para ile kalmanız dileği ile…

Özlem Denizmen

Para Durumu Sosyal Girişimcisi ve FODER Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği Kurucu Başkanı