Kuruyan Oyun Hamuru ve Çözümü

Oyun hamuru oynamaya başladığımızdan beri kaç kutu kuruyan oyun hamuru atıldı bilmiyorum. Hiç aklımıza gelmemiş ya da düşünmemişiz oğlum ne atıyorsun bu hamurları, gazoz kapağı ile alınmıyor ki bunlar. Efendim kuruyan oyun hamurlarını tekrar yumuşatmanın çözümü şu. Oyun hamurları gerek zaman içinde gerekse miniğin kutusuna koyup kapağını kapatmasını unutması ile kuruyorlar ve parça pincik ufalanmaya başlıyorlar.

 

Çözüm: Kuruyan hamurları toplayıp kutusuna doldurup elimizle bastırıp sıkıştırıyor ve üzerine 1 cm aşacak kadar su koyup kapağını kapatıyoruz. 2-3 gün beklettikten sonra kutuyu açıp fazla suyu ve hamurun üzerini kağıt havlu ile kurulayıp yoğuruyoruz. İstediğimiz kıvama gelmemiş ise olayı tekrarlayabilirsiniz. Biz ilk denemede sonuca ulaşıyoruz. Alın size ilk alındığı gibi yumuşacık hamurunuz.

Yazar: Baba

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

3 thoughts on “Kuruyan Oyun Hamuru ve Çözümü

  elif

  (14 Şubat 2012 - 18:01)

  gerçekten işe yararmı bilemem ama yapıcam inşallah olur başım büyük belada 10 kutu var evde kurumuş şekilde bakalımmm 🙂

  halil

  (24 Aralık 2014 - 11:39)

  benimki cam gibi oldu çok sert ve cam gibi patt kırılıyor buna nasıl bir çözüm üretiriz

  Elifsu Mert

  (10 Aralık 2015 - 14:10)

  Evde dolu kurumuş oyun hamuru var inşallah olur şimdi deniyicem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir