Milano moda haftası
Design,  Genel,  Haberler,  Konuk Yazarlar

Milano Moda Haftası

Moda tutkunlarının vazgeçilmez tercihi olan Milano moda haftası kapılarını bu yıl 18-24 Eylül tarihlerinde açacak. Merakla beklenen showlara sahne olan ve modanın geleceğine yön veren hafta boyunca düzenlenen defileler ve sokak gösterileri her kesimden ve zevkten moda tutkununu kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Her yıl New York’ta başlayan moda haftaları sırasıyla; Londra, Milano, Paris ve İstanbul’da düzenleniyor. Sokak stiline de yön veren defileler tüm dünyadan modacıları ve markaları ağırlıyor. Defileleri izlemeye gelen konukların şıklık yarışıysa sadece podyumlarda değil Milano sokaklarında da kendisini net bir şekilde gösteriyor. 2018 yazına damga vuracak olan stillerin belli olduğu moda haftasında gelecek sezon mağaza vitrinlerinde görülecek ürünler hakkında da bilgi sahibi olunuyor.

Milano moda haftası nda Milano Şaha Kalkıyor!

Dünya moda piyasalarını yönlendiren markaların ülkesi olan İtalya ve İtalya’nın moda başkenti olarak bilinen Milano’da düzenlenen moda haftası; Prada, Zegna, Tod’s, Miu Miu gibi markaların görsel showlarına da sahne oluyor. Dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıları, modacıları ve moda tutkunlarını ağırlayan Milano moda haftası bu sene de kapılarını herkese açıyor. Paris’te düzenlenen moda haftalarından esinlenen Milano şehir konseyi de projenin yeniden tüm dünyada anılmasını sağlamak amacıyla birçok tarihi mekanın defilelerde kullanılmasına izin verdi. Şehrin tanıtımının yanı sıra moda kültürünün hem gelişmesini hem de tüm dünyaya tanıtılmasını sağlayan karar, ünlü opera binası La Scala’da yapılan açılış kokteyliyle start alarak tüm dünyanın gözlerinin şehre çevrilmesine katkı sağlıyor.

Milano moda haftası
Milano moda haftası

Moda haftasının açılışı şehrin üst düzey yetkilileri tarafından yapılırken, ülkenin dünyaca tanınan sanatçıları da bu tören boyunca ışıltılarını organizasyona katmayı ihmal etmiyor. Hazırlanan kostümlerin yapılan showların yanında sönük kaldığı gösteriler, gelecek sezonun önemli trendlerinin de gözler önüne serilmesini sağlıyor.

Milano’da Moda Mahallesi

Gelecek kışın modasının tanıtıldığı 2017/1018 Sonbahar-Kış sezonu Milano moda haftası bu sene 22-27 Şubat tarihleri arasında düzenlendi. Yaklaşık olarak 70 defilenin, 88 sunumun ve 37 etkinliğin yapıldığı haftaya damgasını vuran moda markaları ve mankenler, “Moda Mahallesi” kavramının da yeniden gün yüzene çıkmasını sağladı. Kış sezonu için yapılan moda haftasında bu sene bilim ve teknoloji müzesi, Kraliyet Sarayı ve pek çok tarihi mekan defilelere ev sahipliği yaptı.

Sosyal medya üzerinden de sıkı bir şekilde takip edilen etkinlikler ilgili tarih aralıklarında şehrin dünyanın farklı adreslerinden ziyaretçi akınına uğramasına neden oluyor. Podyumda boy gösteren ünlü isimler defile öncesi kokteyller ve defile sonrası partilerde de izleyicileri adeta büyülüyorlar.