model uçak
Genel,  Konuk Yazarlar

Model Uçakçılık

Bu gün konuk bir “Baba” yazarımız var. Family Hug‘ta da yazan Burak Suel harika hobisi model uçakçılığı bizim için yazdı.

 

Çağlar boyu insanoğlu uçma hayalleri peşinde koşmuştur. Kuşları taklit etmek sureti ile gerek insan kuvveti, gerekse çeşitli vasıtalar tasarlayarak denemelerde bulunmuş ve kabul edilen ilk başarılı uçuş olan Write Kardeşlerin uçan makinası ile havacılığın temelleri atılmıştır.

Uçaklar 20. Yüzyıl içerisinde geliştirilmiş, daha kuvvetli motorlar ve malzeme biliminin de ilerlemesi ile daha mukavim ve hafiflemesi sonucu günümüz modern hallerini almışlardır. Tabi bu gelişmeler gerçekleştirilirken çok yüksek yatırımların gerekmesi, ve henüz bilgisayar desteği yok iken, dizaynlarda modellerin kullanılması da modelciliğin doğmasına ciddi katkıda bulunmuştur.

model uçak
model uçak

Benim modelcilik serüvenim ise çok küçük yaşlarda uçaklara olan tutkum ile başlamış, çocukların meslek hayalleri arasında ön sıralarda yer alan pilot olma hevesi, ailemin desteği/kösteği ile bugünkü seviyeye gelmeme sebep olmuştur. Ailemin kösteği Hava Harp Okuluna girmek istemem de başlamış, Üniversiteyi bırakıp sivil havacılığa yönelme çabalarımda pik seviyeye ulaşmıştır. Destekleri ise gerçek uçakta yaşayabileceğim risklerden beni model uçaklara yönlendirmek sureti ile korumak ve Model uçak ve malzemelerine gereken yatırımlarda arka çıkmaları şeklinde olmuştur.

Reel olarak 1993 senesinde R/C uçak (Radyo Kontrollü) uçurmaya başlamış olsam da ilk modelimi kitten 1987 senesinde yaptım. O yıllarda hem çok zor bulunmaları hem de plan dahilinde kitten yapılmaları sebebi ile uğraşısı bol, zaman ve parasal maliyetleri çok olan modeller, günümüzde seçeneklerin muazzam artması, plandan yapılan kitlerin yerini ARF (almost ready to fly) modellerin alması, hobby dükkanlarının sayılarının artarak rekabet ortamının oluşması ve Çin’in büyük üretim kapasitesi sayesinde, hem çok ulaşılabilir hem de kolayca ortaya çıkarılabilir hale gelmiştir.

Model uçak uçurmaya ilgisi olan kişi ilk etapta internet üzerinden kolaylıkla bir araştırma yaparak ön bilgi edinebilir, ancak en doğrusu sayıları gittikçe artan hobby dükkanlarından birine uğrayarak başlangıç için doğru bir adım atılmasıdır. Doğru adım uygun bir trainer (başlangıç) modeli ile bir eğitmen eşliğinde olacaktır. Gerekli olan model, ekipman ve malzemeler bu hobby dükkanlarından elde edildikten sonra, kendilerine yakın olan bir piste gidilerek, eğitmen ile birlikte (body – öğrenci öğretmen bağlantılı) derslere başlayarak kısa sürede tek başına uçuş yapabilir hale gelinebilinir.

Eğitim uçağı ile belli bir süre uçuş yaptıktan sonra, keyif alınan uçuş tarzına bağlı olarak sportif, akrobatik, fun veya scale (ölçekli) gibi bir tarza geçmek ve kazanılan tecrübe ile uçurması daha zor da olsa, daha keyif veren daha büyük ve eğlenceli modellere geçmek mümkündür. Bu modellerde nerede ise sınır yoktur. Yeryüzünde üretilmiş tüm uçakların modelleri olduğu gibi, üretilmemiş fantezi uçan modeller de mevcuttur ve sınırları hayalgücünüze bağlıdır.

model uçak 2
model uçak 2

Model uçururken olduğu kadar, modeli inşa ederken ve hatta tamir ederken, ki bu sıklıkla gerekir, hayatın omuzlarınıza yüklemiş olduğu yük ve stresten arınır, bir nevi dertlerden, sorumluluklardan uzaklaşır, amiyane tabiri ile kafayı dağıtırsınız.

İniş takımlarını yerden kestiğim an, dünya ile olan tüm bağlarımı koparır, tamamen modelim üzerine yoğunlaşırım. Tam bir konsantrasyon ile uçak ile bütünleşir adeta kokpitte yerimi alır, dünyaya mavi semalardan bakarım. Tabi bu duygu anlatılmaz yaşanır denen cinsten, yani herkesin tadımı farklı olacaktır.

Kimi R/C pilot bir kuğu gibi süzülmeyi tercih ederken, kimisi Kamikaze misali adrenalini bol uçuş karakteristiği sergiler.

Model uçakçılığa gönül verdi mi bir kere, bir daha bırakması pek mümkün olmaz. Benim de çeşitli sebepler ile ara verdiğim olmuştur ancak dönüp dolaşıp geldiğim yine modelcilik olmuştur. Elim ayağım tuttuğu mühletçe de devam edeceğimi düşünüyorum.

 

Modelciliğe başlama maliyeti : 1000-1500 TL

Model ve Kumanda:

Trainer bir model uçak : 250 TL

Uygun bir alkol motor : 170 TL

4-6 kanallı bir Radyo Kumanda seti: 250-350 TL

Servo seti: 100 TL

Ekipman:

Şarj Aleti, Buji ısıtıcı, Starter, Yakıt Pompası, başlangıç düzeyi alet edevat: 200-250 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.