Beslenme

Nohut Ekmeği Tarifi

Harika bir nohut ekmeği yapmak ister misiniz?

2 avuç nohut

Aldığı kadar un
Mayanın hazırlanması:
1 avuç nohutu öğütme makinasında yada demir bir havanda döverek kırın.Ağzı sıkıca kapanacak ( maya kabarınca kavanozdan taşmaması gerekli) bir kavanoza nohutu koyun, az tuz bir avuç un ve elinizi yakmayacak sıcaklıkta sıcak su ile kavanozun yarısını doldurun ve ağzını kapatarak bir battaniyeye sarın ve evin en sıcak yerine koyun.Mayanın tutmasına yardımcı olmak açısından bu işlemden 3-4 saat sonra 1 çay berdağı kaynar suyu kavanoza ekleyin ve yine aynı koşullarda mayayı 1 gün bekletin.

Ekmeğin yapımı:
Mayayı süzgeçten geçirin ve hamuru yoğuracağınız kaba dökün, sıvı bulamaç hale gelene kadar (ki bu kullanacağınız unun yarısına denk gelebilir) un koyun ve 2 katı kadar kabarana dek kabın üzerine ıslak bez örterek bekletin.(bekletme işlemini 50-60 dereceye ısıtıp kapattığınız fırında yapabilirisiniz.
Fırın kabına koyacağınız bir cezve kaynamış ve ocaktan alınıp ekmekle beraber fırın tepsisine koyacağınız sudan çıkan buhar kabarme işlemini hızlandırır.)
Hamur kabardıktan sonra tekrar içine ekmek hamuru kıvamına gelene kadar un ve 1 avuç haşlayıp kabuklarını soyduğunuz nohutu ekleyerek yağurun ve tekrar kabarmak üzere aynı şekilde dinlenmeye bırakın.Kabran hamuru yağladığınız kek kalıbina koyun ve önceden ısıtılmış 170 derece fırında kızarana dek 1 saat kadar pişirin.(Fırına koyduktan 45 dakika sponra fırın ısısını 200 dereceye kadar arttırabilirsiniz.)

 

En güzel Erkek bebek isimleri ve anlamları için tıklayınız

En güzel Kız bebek isimleri ve anlamları için tıklayınız

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.