okul eğitiminde ailenin rolü
eğitim,  Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar,  Son Eklenenler

Okul Eğitiminde Ailenin Rolü

Biliyoruz ki, anne karnından itibaren çocuk iletişime geçer. Anne çocuk ilişkisi burada başlar. Annenin ruh halini hisseder, annenin yiyip içtikleri çocuğu etkiler. İlerleyen yaşlarda psikolojik sorun yaşayan çocuklarda, çocuk üzerinde annenin hamilelik döneminde yaşadıklarının da etkili olduğu gözlemlenir. Okul Eğitiminde Ailenin Rolü

Ve ilk eğitim ailede başlar. Özellikle de çocuğun anne ile olan iletişimi çok çok önemlidir. Çünkü çocukla ilgilenen, en fazla iletişim kuran annedir. Anne ve babayla sağlıklı, nitelikli ilişki kuramayan çocuklarda çeşitli sıkıntılar baş göstermektedir. Aynı şekilde, anne babayla sağlıklı ve nitelikli bir ilişkisi olan çocuk sonraki hayatında da daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurar.

Çocuk okula başlama çağına geldiğinde gelişimi üzerinde etkili olacak bir sürece daha girmiş olur. Okul hayatı ve öğretmenleri ile olan ilişki ve iletişimi de, çocuğun aile ile olan geçmiş iletişim tecrübelerinden beslenir. Çocuklar evde anne babadan ilgi ve sevgi beklerden, aynı şekilde okulda da öğretmenlerinden ve arkadaşlarından benzer bir ilgi ve sevgi beklerler.

Okul Eğitiminde Ailenin Rolü

Çocuğunuzun Eğitimine Nasıl Katkı Sağlarsınız?

Bunun yanında ailenin akademik başarıya odaklanırken çocuğun yaşam başarısını da dikkate almaları gerekmektedir. Eğitim sistemimiz not ve sınav odaklı olduğundan çoğu aile farkında olarak ya da olmayarak odağını notlara vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çocuğu bir birey olarak ele alıp, sadece okul değil, özel yaşamını da dengede tutmasına yardımcı olabilmektir.

Çocuk okul, ders, not girdabı içinde kaybolmadan, diğer alanlara da vakit ayırmalıdır. Verimli bir zaman planlaması ile bu sorun çözülebilir. Çocuğun okul ve uyku dışında geçirdiği zaman hesaplanarak, bu zamanın ne kadarını derse, ne kadarını aile ile vakit geçirmeye, ne kadarını hobilerine, ne kadarını arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, ne kadarını test çözmeye ve ne kadarını kitap okumaya ayıracak bunlar öğrenci ile birlikte analiz edilip planlanmalıdır. Ailelerin en çok hata yaptıkları nokta, öğrenciye sürekli ne yapıp, yapmamalarını dikte etmeleridir. Bu yaklaşım öğrenci üzerinde hiçbir etki yapmamakta, özellikle de ergenlik çağındaki öğrenciler için itici bir hal almakta ve çoğu zaman ders yapmaktan soğutabilmektedir. Bunun yerine farkındalık oluşturacak çalışmalarla, öğrencinin kendisinin bazı şeyleri çözmesine katkı olmak daha yararlı olacaktır. Aile çocuğun eğitim hayatına katkı sağlamak istiyorsa, çocuğa okul performansı ne olursa olsun, beklentinin altında veya üstünde, her zaman onu seveceklerini ve bunun hiçbir zaman değişmeyeceğini hissettirmeleri gerekmektedir.

okul eğitiminde ailenin rolü
okul eğitiminde ailenin rolü

Çocuğunuzu Tanıyor musunuz?

Aile, çocuğu tanımaya çalışmalıdır. Çocuğun gerçek potansiyeli ve yeteneklerini keşfedebilmelidir. Bunun farkında olan aileler, çocuktan farklı beklentilere girmezler. Beklenti normal düzeyde olduğunda da, çocuk kendini daha rahat hisseder ve baskı altında olmadan, baskının oluşturduğu kaygı ve strese maruz kalmadan üzerine düşeni yapar.