Genel

Okul öncesi eğitimin yararları

İlk önce şuradan başlayalım “Okul öncesi eğitim önemli mi?” Evet, önemli. Yapılan çalışmalar, araştırmalar ve uzman görüşleri okul öncesi eğitimin önemini ortaya koyuyor. Peki, neden önemli? İlk altı yaş çocuğun en hızlı geliştiği dönem, araştırmalar yine bu dönemde çocuğun beyin fonksiyonlarının yarıdan fazlasını kazandığını gösteriyor ki bu da erken çocukluk döneminin önemi ortaya koyuyor.

Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişime, zihinsel gelişime ve fiziksel gelişime olumlu etkileri açısından önemli.

Sosyal ve Duygusal gelişim açısından; çocuğun yaşıtları ile belli bir süreyi beraber geçirmesi, bir takım sosyal etkileşimleri ve gereklilikleri doğuruyor beraberinde. Yaşıtları ile girilen iletişim sonucunda bazı çatışmaların ortaya çıkması ve bunları kendi başına çözmeyi öğrenmesi, oyuncaklarını ve kullandığı diğer malzemelerini paylaşması gerekliliği ya da diğer arkadaşlarının haklarına saygı göstermeyi öğreneceği gibi kendi kişisel haklarını da savunmayı öğrenmesi, toplu yaşam sınır ve kurallarını da öğrenmesi bunların başlıcaları.

Ayrıca ebeveynden ayrı geçen süre zarfında, tüm bunları tek başına yapabiliyor olduğunu görmek, özgüven gelişimini de olumlu yönde etkilemekte.
Kalem silgi kullanma, boya yapma, eli işi kağıtları ile kesip biçme gibi aktiviteler, çocuğun motor becerilerinin gelişmesini sağlamakta.
Ayrıca yapılan araştırmaların sonuçlarında, okul öncesi eğitim alan çocukların ileriki okul hayatlarına çok daha hızlı adapte olup, daha başarılı oldukları da görülmekte.

resim:latrobe

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.