okul seçimi
Babaca,  Genel

Okul seçimi

Baştan söyleyelim sonra ne umduk ne bulduk olmasın, bu yazıda özelliklerine, ekollerine ya da fiziki imkan/imkansızlıklarına göre listelenmiş okullar yok. O okul şöyle bu okul böyle bölümü yok, Ayşegillerin kızı buraya gidiyor çok memnun ama Dursungiller de oraya vermiş hiç memnun kalmamış, hiç yok.

Okul seçimi hassas ve çocuk yetiştirmedeki karar aşamalarının belki de en zoru, MU? yoksa biz mi o hale getiriyoruz.

Özel mi devlet mi?

İlk eleminasyon burada başlıyor. Çok iyi devlet okulları var. İsim olmuş bir devlet okuluna karar verdiniz ve ikametgahınızı o okula uygun bir adrese taşıdınız ve ufaklığı okula yazdırdınız. Devlet okulunun dezavantajlı yanları kalabalık sınıflar, fiziki imkansızlıklar ve yazın tatil dönüşü okulun isminin tabelasının ya da eğitim kadrosunun değişme ihtimali.

Özel okula karar verdiyseniz burada seçim işiniz devlet okuluna göre biraz daha zor. Eğitim sistemi, vaatleri ve en önemillerinden birisi fiyatı. Malesef özel okula verecek iseniz 8 sene için cebinizden çıkacak para bir hayli fazla.

Özel okula verirken en önemli konu çocuğu iyi tanımak, neyi yapıp neyi yapamayacağını, hangi okula uyum sağlayıp hangisine sağlayamacağını bilmek ve en önemlisi kişisel hırs ve rekabetimizi ona yüklememek. “Onun kızı ana sınıfında okumuş, bizimki niye geç okusun? Biz çarpım tablosunu tersten yapıyoruz siz hala başlamadınız mı?” tarzı, veliler arası konuşmalar en tehlikelisi.  Bazı çocuk 10 aylıkken yürür bazısı 14 ayda adım atmaya başla ama her çocuk sonunda gayet güzel yürür değil mi. Profesyonel koşucular arasında bir araştırma yapılmış, araştırma sonucu %65’inin akranlarından daha geç yürüdüğü sonucu çıkmış. Her çocuk okur, ha bir ay önce ha üç ay sonra.  Eğitim programına göre normal beklentinin ilkokul 1.sınıfın Nisan ayı olduğunu biliyor musunuz okuma için?

Gelelim bizim okul seçimimize. Biz seçimimizi özel okuldan yana kullandık. Bizim ebeveyn olarak vereceğimiz okula ait ilk 8 yılın sonu için beklentimiz SBS, TEOG, ÖSS, KGS vs. sekiz sene sonucu gireceğimiz sınavın adı her ne haltsa onda yüz sorunun yüzünü yapacak bir çocuk yetiştirmesi değil. Türkiye’de yaşıyoruz ve lise eğitimine de Türkiye’de devam etmesini istiyoruz bu sebeple tabi ki akademik başarı önemli, tabi ki önde gelen bir Anadolu lisesine ya da iyi bir burs ile iyi bir özel liseye girebilmesini istiyoruz. Ama kızımızın sadece 100 sorunun yüzünü yapan asosyal olmuş bir çocuk yerine, başarılı ama kendini rahat ifade edebilen, sekiz sene sonunda bir enstrüman çalan ya da görsel sanatlarla uğraşan, özgüveni yerinde sosyal bir çocuk olmasını önemsiyoruz. Bunları dikkate alarak biz okul seçim listemizi ikiye indirdik. Sanırım bir iki haftaya da netleştirmiş olacağız. Sonucu tekrar yazacağım…

 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.