çocukta-omurga-sağlığı-skolyoz-cocuk
Haberler,  Konuk Yazarlar,  Sağlık

Omurga Sağlığı Nasıl Korunur

Omurgamız başımızdan başlayıp, bacak üstüne kadar devam eden bir tür köprüdür. Vücudumuzun ağırlığının büyük bir kısmını taşır. Bu yüzden omurga sağlığı çok önemlidir. Omurgamız, iskeletimizi oluşturur. Bağlantı oluşturup bizim ayakta rahat bir şekilde durmamızı sağlar. Hareket etme özelliği vardır ve bu da bizim arkaya, öne ve yan taraflara doğru hareketlenmemizi sağlar. Bunun dışında çok farklı fonksiyonları da vardır. Örneğin; nefesimizi alırken yardımcı olur, kalp çalışmasında önemli rol oynar, beyinden gelen sinirlerin bir kısmını taşır. Dolayısıyla omurganın sağlığı bizim için çok çok önemli bir konudur.

Postürümüz (yani duruş biçimimiz) ne kadar düzgün olursa, omurgamızı da o denli korumuş oluruz. Oturduğumuzda veya ayakta durduğumuzda, bir yere uzandığımızda, yattığımızda pozisyonumuza dikkat etmemiz omurga sağlığı açısından çok çok önemlidir. Omurga sağlığımızı ne kadar korursak o kadar sağlık dolu bir yaşantımız olur.

Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler;

– Kasların güçlendirilmesi gerekir

– Düzenli spor yapmak ve kondisyonun güçlendirilmesi

– Bozuk bir postüre sahip iseniz bunun üzerinde çalışıp düzeltilmesi gerekmektedir.

– Yapılabilecek sporlar; bisiklet sürmek, yüzmek, tempolu yürümek, koşmak vb.

Doğru Bir Postür İçin Yapılması Gerekenler;

– Aynanın karşısına geçin

– Ayakta iken dik durup, başınızı da dik bir şekilde tutup karşınızdaki aynanın bir yerine odaklanın

– Omuzlarınızı hafif geriye doğru itin

– Dizleri kırmadan dik bir şekilde tutun

– Karnınızı çok fazla zorlamadan içe çekin

– Yine çok fazla zorlamadan göğsünüzü ileri doğru itin.

– Omurga sağlığını etkileyen bir başka husus da çalışma şeklinizdir. Çok fazla ayakta iş yapıyorsanız ara ara oturmalısınız. Aynı şekilde çok fazla oturarak çalışıyorsanız da ara ara ayakta durmaya özen göstermelisiniz.

omurga-sagligi-önemi
omurga-sagligi-önemi

Omurga Sağlığı Açısından Oturma Biçimleri Nasıl Olmalı?

– Masada oturarak uzun süre çalışıyorsanız özellikle dikkat etmelisiniz, mutlaka sırtınızı destekleyen oturaklar seçmeli ve sırtınızın dik olduğundan emin olmalısınız.

– Oturduğunuz sandalyenin sırınızı desteklediğinden emin olmalısınız.

– Sandalye veya koltukta otururken mutlaka ayaklarının yere değmelidir.

– Özellikle bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayara doğru eğilip çalışmak çok doğru bir pozisyon değildir. Bunun yerine sandalyenizi masaya doğru, bilgisayara yaklaşacak şekilde çekmelisiniz.

– Bilgisayar ekranını mutlaka kendi göz hizanıza göre ayarlamalısınız.

– Omuzlarınızı da uygun şekilde ayarlamalısınız.

– Çok uzun süreli masada çalışıyorsanız, özellikle 40 dakikada bir ayağa kalkıp biraz dolaşmanız omurga sağlığınız açısından önemlidir.

Yerden Bir Ağırlık Kaldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

– Yerden ağırlık kaldırırken çoğumuz pozisyonumuza pek de dikkat etmeyiz. Bu önemsememe hali omurganız üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Ağırlığınızın farkında olun ve ağırlığınızın ¼ ünü geçmeyecek şekilde dengeleyin. Bu ölçüyü geçen ağırlıkları kaldırmamaya dikkat edin.

– Olası bir yük kaldırma durumunda mutlaka ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, dizlerinizi biraz kırın ve ağırlığı bu şekilde kaldırın.

– Yerden sağlıklı şekilde aldığınız ağırlığı kesinlikte bedeninizin üst tarafına doğru kaldırmayın. Bu belinizi zorlayabilir ve omurgaya baskı yapabilir.

– Ağırlık kaldırırken kollarınızın biçimine de dikkat edin. Kolları da hafif dirsekten kırarak kullanmanız ağırlığı daha sağlıklı ve kolay kaldırmanızı sağlayacaktır.

– Yer ağırlık indirmeye çalıştığınızda da özellikle bacaklarınızın kaslarını kullanmaya özen gösterin. Böylece omurgaya fazla yük bindirmemiş olursunuz.