Alışveriş,  Genel

Oto koltuğu seçimi

Bu da puset ve ana kucağı gibi derin bir konu oldu bizim için. Kriterleri belirledikten sonra yola çıkmalısınız. Kıyafet değil bu rengini beğenip almamalısınız. Bu işte en önemli kriter ne? Güvenlik. Bebeğiniz artık yola bakar vaziyet te oturacak. Belli bir boy ve kiloya eriştiği için hareket yeteneği artmış olacak, dolayısıyla koltukta zaptıda zorlaşacak. 3 farklı koltuk tipi var uluslararası standartlarda; Gr1 Oto Koltuğu (9-18 kg.) Gr2-3 Oto Koltuğu (15-36 kg.) Gr1-2-3 Oto Koltuğu (9-36 kg.) Burada seçim tamamen size kalmış. Biz 9-36 seçimi yaptık 1-2 sene içinde bir tane daha koltuk almayalım diye. Sonra çin takıntımız çıktı ortaya:) Güvenlik. Güvenlik konusunda en manyak kim? Almanlar.Dedik. Recaro, Storchenmühle derken Recaro da karar kıldık. E adamlar ralli araba koltuğu üretiyor bebek koltuğunu da yapar değil mi?:) Markanın birçok çeşit ve rengini e-bebek.com’da bulabilirsiniz. Ürünün özellikleri şunlar; Ürünün Adı :Recaro / Sport / Topline Microfibre / Black/Aquavit Markası : Recaro Üretim Yeri : Almanya Markanın ait Olduğu ülke : Almanya Aldığı Ödüller :

 • ADAC CRASH TEST ÖAMTC-TEST STIFTUNG WARENTEST AUTO MOTOR-SPORT (CRASH TEST)Kalite Belgeleri : ECE R44/03 Hitap ettiği Yaş Aralığı : 9ay – 12yaş Özellikleri:
 • Young Sport Oto koltuğu‘nu; çocuğunuz 9 aylık olduktan sonra 12 yaşına kadarı(9kg- 36kg) kullanabiliyorsunuz.
 • Darbe emici yan korumaları olası bir kaza durumunda bebeğinizi koruyor.
 • 3 kademeli kafa koruyucu yükseklik ayarı; bebeğinizle birlikte büyüyor.
 • Tek hareketle oturma ve uzanma konumu ayarı bulunuyor.
 • 5 nokta emniyet kemer sistemiyle; bebeğiniz güvende.
 • Hava sirkülasyon sistemi onunterlemesini önlüyor.
 • İstenildiğinde çıkartılıp yıkanabilen alev almaz kumaşı bulunuyor.
 • Güvenlik: Yüksekliği ayarlanabilir enerji absorbe edici 5 nokta emniyet kemeri, tek elle ayarlanabilen kemer ile sırt ayarı değiştirildiğinde emniyet kemeri buna otomatik olarak uyum sağlar böylece hareket kaybı önlenmiş olur. Emniyet kemeri için merkezi ayarlayıcı patentli kemer gericisi. Ekstra geniş yan kenarlar ve sağlıklı bir gelişim ve güvenlik için yüksek değerli ergonomik köpük.” Bilgiler e-bebek sitesinden alınmıştır.”
 • Recaro_oto_koltugu
  Recaro Oto Koltugu

  Bu arada artık trafik cezası kesilecek uygun koşullarda taşımıyor iseniz bebeğinizi arabanızda. Karayolları trafik yönetmeliğinde ilgili maddeler şunlardır; ” M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar. M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur. M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır: a) Sürücü tarafından, b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından, c) Görsel-işitsel vasıtalarla, ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle. Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.” Belediye ve sağlık bakanlığı sitelerinde bebek oto koltuğu ile ilgili detaylı yazıları bulabilirsiniz.

  Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

  17 Comments

  • Gokhan

   Güle güle kullanın. Yanından geçtiğim bir arabada kucakta seyahat eden bir çocuk gördüğümde tüylerim diken diken oluyor. Demek hepsi cezalıkmış. Tabii bizde o cezayı kesecek polis var mı tartışılır 🙂

   Bir de geriye dönük oto koltukları var güvenlik açısından değerlendirilmesi gereken. Nurturia’da ilgili bir grup var. Bu linkte de bizim geriye dönük koltuk.

  • baba

   Teşekkürler, biz geriye dönük düşünmedik hiç nedense. Hatta 1 senedir geriye gönük oturuyor arabada, yüzü artık bize dönük seyahat edecek diye sevindik bile:) Sevdi de sanki bu şekilde oturmayı, dışarıya daha rahat bakıyor gibi.

   Malesef az dikkat edilen bir konu bizde bebek güvenliği, özellikle arabada. İnşallah daha fazla dikkat edilir çok hoş olmasada cezalar caydırıcı olur umarım.

  • Metin

   Kızım da 14 aylık oldu, bizde artık ana kucağına zor sığar olduk araştırma yapıyorum ne alacağım konusunda. Bence de güvenlik ön planda bebe comfort ta bir model beğendim, ancak bu recaro’da aklıma girdi sayenizde. Kullanım nasıl? kolay mı oturup almak ve bağlamak?

   metin

  • Ticaret Merkezi

   Oto koltuğu seçiminde faydalı bilgiler vermişsiniz.Sizi kutluyoruz.Oto koltukları seyahetlerde bebekler için çok önemli bir akesuardır.

   ticaretmerkezi.com.tr

  • zeynep

   merhaba,

   bu koltuğu inceliyorum fakat ürün bilgilerinde yatış pozisyonu hakkında yeterli bilgi mevcut değil. acaba koltuk yatıyor mu?

   yatıyorsa kaç kademe yatıyor ve memnun kaldınız mı?

   • baba

    Merhaba, hayır kademeli bir yatış yok, araca bağlama şeklinize göre hafif eğim verebiliyorsunuz ancak. Biz memnunuz, bebeğin güvende olduğu hissi uyandırıyor. E Alman malı malum güvenlik ilk öncelik. Ayrıca yarış arabaları koltuğu da üreten bir firma olduğunu hatırlatırım. Diyorsunuz ki kesin satış primi alıyor bu baba:)))aman ha yok öyle bir şey:)

  • zeynep

   :=)
   Tekrar merhaba,
   Ben hiç satış primi falan düşünmedim zaten. Ben de kişisel blogumda ürün tavsiyesi yapıyorum, gerçekten hak ediyorsa ürün.

   Sadece çok seyeahat edeceğiz ve içinde rahatça uyuyabilsin istiyorum.

   Geriye dönük araba koltuğu olan be safe izi combi düşünüyorum. Bir ihtimal bu ürünü ya da Kiddy Comfort Pro Oto Koltuğu. Bu koltuk da alma üretimi ve çok iyi güvenlik dereceleri var. Hatta Maxi Cosi Tobi’den daha iyi sanırım. Yani kafam karışık, ele yapmaya çalışıyorum.

   Teşekkürler bilgi için ayrıca.

   • baba

    Geriye dönük çok tercih ettiğimiz bir şey değildi bizim. İlk 1 sene Peg Prego kullandık geriye dönük, artık biz ne açıya bakıyorsak oda aynı şekilde gitsin istedik. İlk elememiz buydu, ikinci çin takıntımız, özellikle güvenlik ürünlerinde, seçim yaparken hangi marka olursa olsun çin’de üretilmesin diyoruz. Bu sebeple önce Peg Prego sonrada Recaro tercih ettik. Kumaş ne kadar yanmaz ve terletmez olsa da çok fazla destek noktadan bebeği sarıyor koltuk, bu sebeple hava dolaşımı daha az olduğundan uzun seyahatte az sırtı terliyor, bunu da havlu kılıfla çözebilirsiniz. Önce istediğiniz kriterleri listeleyip sonra bunları sağlayan ürünler arasında seçim az daha kolaylaştırıyor işi. Kolay gelsin:)

  • funda

   Benim kızım bir yaşında fakat kilosu yaşına göre çok düşük 7,5 kg fakat boyu normal ana kucağı onu çok güvenilir bulmuyoruz almışkende 9-36 kg olsun istiyorum bizim için şu dönemde kullanışlı olur mu?

   • baba

    Boyu normal ise kemer kısımlarından dolayı sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum ama yinede doktorunuza bir danışın derim ben.

  • önerinannesi

   öne dönük koltuklar en sık yaşanan önden çarpma/çarpışma kazalarında çocuğun vücudunun %25’i olan başını hızla öne doğru savurur ve çok zayıf olan boynuna zarar verir. google’da küçük bir araştırma yaparak ve videoları izleyerek ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. biz oğlum koltuğuna sığdığı sürece geriye dönük koltuk kullanacağız. ototmotivci bir anne baba olarak bu konuyu duyurabildiğimiz kadar duyurmayı planlıyoruz. lütfengeriye dönük koltukları tercih edin.

  • merve

   Merhaba biz be safe izi comfort isofixli ve çocuk ters oturur pozisyonda olanını tercih ettik.Avrupada 4 yaşa kadar çocukların oto koltuklarının arkaya bakar pozisyonda olması isteniyormuş,kazalarda (allah korusun)daha guvenli olduğu özellikle whiplash açıısndan değerli olduğu ifade ediliyor.biz kullanıyoruz 9aylıktan beri şimdi 21 ay civarındayız,arabayı yolculuğu ve etrafı seyretmeyi seven kızım arkası dönük olmaktan hiç rahatsız olmadı bilakis uzun yolculuklarda yanında arkada otur ve onunla karşılıklı bakmak benim açımdan kolaylık sağlarken onun için de bir avantaj olduğunu düşünüyorum

  • Sevde

   Yazınızı ilgiyle okudum. Biz besafe kullanıyoruz. kalitesinden, konforundan ve üst düzey güvenlik önlemlerinden dolayı tercih etme sebebimiz olmuştu. Aslında bir oto koltuğunun ne kadar güvenilir olduğunu olası bir kaza anında daha iyi anlıyor insan. Ne yazık ki bir trafik kazası geçirdik 🙁 Emniyet kemerlerimiz takılı olduğu için eşim de ben de herhangi bir yara almadık. Allah a şükürler olsun ki oğlumuz da oto koltuğu sayesinde küçücük bir sıyrık bile almadan sağ salim kurtuldu. Bu yazıyı yazmayı Besafe e bir borç bilirim. ulaşmak ve incelemek isteyenler için bebekyasam.com.tr adresine girip bakmalarını tavsiye ederim.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.