baba,  Babaca,  Eğitici-Eğlenceli,  Genel,  Haberler

Para Para Para. Varlığın bir dert. Yokluğun yara

Eski bir bankacı olunca bankacılığı bırakalı uzun bir sure de olmuş olsa ara ara yine para ilgili sorular alıyorum ve aklım erdiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bankacılığa üniversite 3.sınıfta çok büyük bir yabancı bankada başladım. O zamanlar çok popular olan REPO’yu yapıyorduk. 300 civarı müşterinin paralarını gecelik, haftalık aylık oranlar ile maksimum getiriyi getirecek şekilde repo deyimi ile bağlıyorduk. Yüksek enflasyon ve dolayısıyla yüksek faiz oranları ile hem TL’den hem de dövizden çok yüksek karlar bir haftada hatta bir gecede elde ediliyorudu. Artık devir öyle değil, bankacılık tarafından oaradan para kazanmak biraz daha zor. Hal böyle olunca kazanca olduğu kadar harcamalara da çok dikkat eder olduk.

En çok danışılan konulardan birisi kredi kartı ve ev kredisi konusu. Kredi kartının faiz sistemini hala anlamamış arkadaşlarım varJ Çok basit bir tanımla kredi kartı maksimum 40 gün (Ayın başında bir alışveriş yaptığını varsayarsak bir sonraki hesap kesim günü 30 gün +10 günde son ödeme süresi) sana faizsiz para veren doğru kullanıldığı taktirde güzel ve şık bir plastik parçasıdır:) Bir borçlanma aracı değil ödeme aracıdır. Ödemeni zamanında yaptığın sürece de faiz ödemezsin. Gelelim en karışık anlaşılmayan duruma, faiz nasıl hesaplanır. Bankadan bankaya bazen değişiklik olsa da genel prensip şöyle. Banka derki sen şu tarihte bir alışveriş yaptın para ödemedin kart ile senin yerine ben ödedim. Son ödeme günü geldiğinde borcunu bana geri vermez isen alışverişi yaptığın tarihten itibaren tutara faiz işletirim. O yüzden asgari tutar yerine borcunuzun tamamını ödemeye özen gösterin.

Bir diğer çok sorulan da ev kredisi alacağız abi nasıl alalım ne kadar alalım? Ev kredisinde genel prensip tabiki maksimum peşinat verip gerisini kredilendirmek ancak peşinat tutarınızın evin parasının %25’inden az olmaması önerilir. Diğer dikkat etmek gereken de bu peşinatı da borç ile edinmemiş olmak. Aksi taktirde hem peşinat hem de kredi borcu ödemek zorunda kalırsınız. Evi alırken bir de dikkat etmek ve hesaba katmak gereken konular ise evin bedeli dışında olabilecek harcamalar.(Tadilat, nakiller, emlakçı vs) Bunları da borçlanacağınız miktara katarak hesap yapın.

Bir de işin birikim ve yatırım kısmı var ki sağlıklı bir finansal gelecek için en önemli unsurlar bence. Doğru harcama, parayı biriktirebilme ve sağlıklı ve kişiye uygun yatırım alışkanlığı aslında yukarıda anlattığım borçlanma kısmına direk yön veriyor. Tam bu yazıyı hazırlarken arkadaşım Hilal vasıtası ile harika bir sayfa ile tanıştım geçenlerde http://www.paramiyonetebiliyorum.net .

Proje T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankalarının katılımıyla 2009 yılında hayata geçirilmiş bir proje. “Paramı Yönetebiliyorum” projesinde amaç gençlere paralarını yönetmeyi öğreterek; sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmalarına yardımcı olmak.

Gerek uzman görüşleri gerek online eğitimler ve kısa bilgilendirme notları ile güzel bir içerik oluşturulmuş. Benim özellikle ilgimi çeken online eğitimler. Birikim ve özellikle yatırım alışkanlığı bence küçük yaşta kazanılabilen bir alışkanlık. Siteden lise, üniversite öğrencisi ya da yetişkin sekmelerinden size uygun olanını seçip bütçe oluşturma, bir hedef koyarak birikim yapmak ve doğru şekilde para harcama ile ilgili online eğitimler alabiliyorsunuz. Eğitim içeriği her sekmedeki yaş grubuna göre hazırlanmış.

Bence toplum olarak gelire bağlı harcama ve ödeme düzeni oluşturmada pek başarılı değiliz. Bu konuda kendinde eksiklik hisseden herkes için bence çok faydalı olabilecek bir içerik.

Ben konuyu bir tık daha ileri götürüp biradambirbebek ‘e de bağlıyorum:) Para ile ilgili bence çocuğun bilinçlenmeye başlama yaşı sayı saymayı öğrenmesi ile beraber başlıyor. Ufaklıklarda para bilincini nasıl oluşturacağınızı, para biriktirtmenin ve harcamanın inceliklerini öğretmeyi bir kaç basit ev oyunu ile bir sonraki yazı da anlatacağım.

sevgiler

Cesur d.