Genel

Partneriniz ile ilişkinizi kurtarmanın 5 yolu

“Dikkatli olursak farkında olamadığımız fakat bizi tartışmaya sürükleyecek ilk kıvılcımı yakalayabiliriz!”

Mutlu çift kavramı artık günden güne değişiyor. Artık tartışma olmayan ilişkilerde sorun aranıyor. Fakat ilişkilerinden yana sıkıntı yaşayan çiftlerin ifadelerine baktığımızda ilişkilerin tuzunun biraz fazla kaçtığı da görebiliyoruz… Reem Nöropsikiyatri Merkezi kişisel gelişim uzmanı Oğuzhan Korkmaz, Farkındalık Eğitimi kapsamında gerçekleştirilen “Tepkileri İzleme” uygulamaları ile ilişkilerdeki tartışmaların sonlandırılabileceğini ve etkisinin tersine döndürülüp ilişkiyi daha da güçlendirebileceğini anlatıyor…

Mutluluğun tanımının herkesçe değiştiği bir gerçekken artık ilişkilerde yaşanan gerilimli tartışmaların da gerekli olduğu inancı gelişmiş. Hatta bu tartışmaların heyecanı daha diri tuttuğu söyleniyor. Hatta tartışmalar ve kavgalar için “tadı tuzu” deniyor ilişkinin. Ancak etrafımızda yaşanan uzun süreli veya evlilikle tamamlanmış ilişkilere baktığımızda bu tartışmaları devam ettirmenin aslında pekte mutlu sonla bitmediğini görüyoruz. Örnek olarak yeni evli bir çiftin anlattıkları bunu gözler önüne seriyor. Çalışan iki çift evde yemek olmadığı için tartışıyorlar ve tartışma o kadar büyüyor ki boşanmaya karar veriyorlar.

“Peki, ne yapabiliriz? Çözüm nedir?”
İlişkilerde yaşanan tartışmalarda ilk ortaya çıkan olaya dikkat çeken Uzm. Oğuzhan Korkmaz, “Dikkatli olursak farkında olamadığımız fakat bizi tartışmaya sürükleyecek ilk kıvılcımı yakalayabiliriz. Bu öyle bir kıvılcımdır ki tartışmaların boyutunu değiştirir ve bir süre sonra haklı veya haksız çıkma mecburiyetine sokacaktır. Birçoğumuz aslında bu kıvılcımı görürüz fakat bundan sonra gelecek düşünceleri izleyemeyiz. “Haklı veya haksız olma” durumu devreye gireceğinden “ Ben haklıyım çünkü…” ile başlayan mantıklı açıklama cümleleri peşinden belirecektir.” Diyerek tartışmanın seyredeceği süreci ve tespitini vurguluyor.

İşte ilişkinizi kurtarmanın 5 yolu;

Tepkilerinizi İzleyin
Düşünceleri ve Tepkileri izleme adını verdiğimiz yöntemler ile tartışmalar önceden tespit ediliyor ve izleme uygulamalarındaki komutlar yerine getirildiğinde tartışma daha başlamadan son buluyor. Çiftler üzerinde yaptığımız terapilerde artık birbirleriyle tartışmak için sebep bulamadıklarını bunu oyun haline getirdiklerini ve şakalaşma unsuruna dönüştürdüklerini açıklıyorlar.

Tartışmayı Durdurmak Sizin Elinizde
Tartışma öncesinde kişilerin içindeki sesle kendini tartışma için kurduğunu belirten Korkmaz;
“Gelsin o göstereceğim ona”
“Ben yapacağımı bilirim”
“Hep böyle yapıyor”
“Daha öncede böyle yapmıştı”

Bu ve bunun benzeri cümleleri, kişilerin iç sesleriyle kendilerini tartışma için kurduklarını belirten Oğuzhan Korkmaz, “bütün tartışmaların anateması aynıdır. İki tarafta haklı olduğunu savunur ve ıspatlamaya çalışır. Ama bütün mesele bu tepkimizi kontrol altına alarak “Gülümseyip” farkındalığı sağlayacak o düşünceyi oluşturmakta:

“Az sonra tartışacağımızın farkındayım. Fakat bu tartışmayı yapmayı ben mi istiyorum?”

Onun gözünden kendimize bakmalıyız
Tartışma ve gerilim anında çiftlerin empati kuramadığını söyleyen Oğuzhan Korkmaz,
“Tartışma anında iki tarafta olaya birbirinin gözünden bakamaz. İki tarafta kendine göre haklıdır. Sonra sesler yükselir ve iki tarafta haklı olduğunu kendince kanıtlamak için geçmişteki olaylara vurgular yapacaktır. Karşı taraf ise hemen karşılığını onun geçmişini hatırlatarak verecektir. Bu durum bu şekilde uzayacak ve her iki tarafta kaybedecektir. Birbirini kırmış ve üzmüş olacak ve daha da kötüsü bu hadise bilinçaltına atılacak ileride sürekli iki tarafın aklına gelecektir” diyor.

En güzel anlarınızı hatırlayın
Tartışma şiddetlenmeye başladığında hemen tepkileri izleme uygulamalarına başlayın ve eşinizle yaşadığınız en güzel anları gözünüzün önüne getirin. Güzel bir tatilinizi ya da evliliğin ilk heyecanını hatırlayın. Onun sizi çok sevdiğinden emin olun. Unutmayın ki tartışmada ikinizin de bir kabahati yok adeta bir virüs tarafından kontrol ediliyorsunuz. O anda farkındalığı ilk sağlayan olun ve kazanın. Tartışma ile baş edemiyorsanız oradan uzaklaşmaya çalışın. Unutmayın yan yana kaldığınız sürece tartışma uzayacaktır. Banyoya çekilin ve bir duş alın. Bir süre geçtikten sonra ortalık sakinleşmiş ve sizi kontrol altına alan virüsün etkisi de geçmiş olacaktır.

“Haklısın” diyebilmek…
Tartışma şiddetlenmeye başladığında adeta ikinizin olduğu alana bir bomba atılmış ve ateş gittikçe şiddetleniyormuş gibi düşünün. Söylediğiniz her cümle “Ateşe
odun atmak” olacaktır. Burada artık durum kontrolden çıktığı için kimin haklı veya haksız olduğuna bakmaksızın farkındalığı ilk sağlayan taraf “Evet sanırım haklısın.
Ben bu şekilde düşünememiştim” diyebilmek tartışmayı bitirecektir.

Size bağırıp çağıran eşiniz bir süre sonra sizi kırdığını anlayacak ve gelip gönlünüzü almaya çalışacaktır. Elbette burada şiddet içermeyen tartışmalardan bahsetmekteyiz. Şiddet içerikli tartışmalar için gerekli mercileri bilgilendirmemiz ve profesyonel yardım almanız gerekir.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.