Eğitici-Eğlenceli,  Genel

Prenses Sofia, Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları.

Çocuk ve televizyon izleme konusu hep tartışılır. Ben şu yaşa kadar hiç izletmedim, ben günde 15 dakikaya izin veriyorum vs vs.. Biz bunu bir şekilde güzel bir dengeye oturttuğumuza inanıyoruz. Bazen öğrenmek bazen ise sadece kafasını dağıtması için TV izlemesine, belirli bir saat dilimi karşılığında tabiî ki, izin veriyoruz.
Favori kanalımız uydudan şifresiz izleyebildiğimiz Disney Chanel. Disney Chanel’ın 2 çizgi filmi bu ara favorilerimizden. Akşam üstüleri saat 16:55’te Prenses Sofia ve Sabah saat 11:30 gibi Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları.

Prenses Sofia
Prenses Sofia

Ufaklıklar, annesi Miranda’nın Kral 2.Roland’la evlenmesiyle prenses olup sarayda yeni ailesiyle yaşamaya başlayan prenses olmak ve kraliyet hayatının inceliklerini öğrenmekte olan Sofia’nın maceralarını izlerken prensesliğin doğuştan değil sonradan kazanılan güzel davranışlarla geldiğini öğreniyor.
Sofia saraya ilk geldiğinde Kral Roland ona özel güçleri olan bir kolye vermiş, bu ona hayvanlarla konuşma yeteneği kazandırıyor. Yardıma ihtiyacı olduğunda Pamuk Prenses, Mulan, Sindirella, Belle ve Ariel gibi Disney prenseslerini de yardıma çağırabiliyor.

Prenses Sofia
Prenses Sofia

2-7 yaş aralığındaki çocuklar ve onların aileleri için tasarlanan Prenses Sofia, izleyicilerine öğretici ve pozitif mesajlar veriyor. Saraylar, uçan atlar ve büyücülerin olduğu bir peri masalında yaşasa da, Sofia çocukların kendilerinden bir parça bulabilecekleri mütevazi bir prenses olma özelliğini koruyor. Okula alışma, kardeşlik ilişkileri geliştirme, yeni arkadaşlar edinme, cesaret ve dürüstlüğün önemi gibi minik izleyicilerin büyürken karşılaştığı birçok durumu ele alıyor.

Captan Jake
Captan Jake

Bir diğer çizgi film ki benim daha çok sevdiğim bu:)  Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları. Bol müzikli ve takım çalışmasının öne çıkarıldığı Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları’nda Korsan Jake, Izzy, Cubby ve papağanları Skully ile Peter Pan’den tanıdığınız Kaptan Hook ve Smee’yi yenmeye çalışıyorlar.
Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları duygusal, sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayacak mesajlar veriyor. Aynı zamanda çocukların ve yaratıcı zekası ve ahlaki gelişimi de içerikle destekleniyor. Çizgi dizide dostluk ve birlik olmanın sonucu kazanılan başarılar üzerinden takım çalışmasının önemi vurgulanıyor. Karakterlerin her biri farklı özellikler taşıyor ve bir araya gelip kenetlendiklerinde akıllı, güçlü ve eğlenceli bir takım oluşturuyorlar. Örneğin, Jake takımın kendine güveni yüksek lideri, Cubby harita kullanma becerisiyle her zaman doğru yolu bulmalarına yardımcı oluyor, Izzy ise buldukları ganimetleri kullanışlı hale getiriyor ve sorunlara karşılık yaratıcı çözümler buluyor. Aynı zamanda ekip, Izzy’nin peri tozu sayesinde Jake ve ekibin uçmasını sağlıyor. Skully, bir takımın sahip olabileceği en iyi gözlemci papağan; Bucky ise onları her zaman gitmeleri gereken yere ulaştıran güvenilir bir dost.

Captan Jake
Captan Jake

“Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” çocukları öğrenmeye ve fiziksel aktiviteye teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda matematiksel konseptler de içeriyor. İzleyiciler sayı sayma, şekiller, uzaklık ve lokasyonla ilgili tahmin yürütme olanağı buluyor. Sıklıkla karşılaşılan harita kullanımı ise çocukları navigasyon ve yön belirleme kavramlarıyla tanıştırıyor; bütün bu konseptler bir araya geldiğinde matematiksel düşüncenin temelini oluşturuyor.