Genel,  Ürün İnceleme

Prof.Dr. Serdar Tekgül sorularınızı cevaplıyor

Huggies DryNites’ın Çocuklar Gülerek Uyansın Projesinde Prof.Dr. Serdar Tekgül sizden gelen sorularınızı cevaplıyor.

Gül Göktaş sordu, uzmanımız yanıtladı…

Gül Göktaş’ın sorusu…
Hocam öncelikle merhaba. Benim oğlum 4 yaşını 2011 Aralık ayında bitirdi. Oğlum hala altını ıslatıyor. Normalde gündüzleri 2 veya 3 defa çişini yapıyor. Bazen kızdığında bazen de üzüldüğünde farkında olmadan altını ıslatıyor. Geceleri de biz uyandırıp çişe kaldırmasak her gece altını ıslatır. Çocuk doktoruna götürdük idrar ve kan tahlili yaptılar temiz dediler. Oğlum altını ıslattıktan sonra kalabalık bir yerde ise utanıyor, kendini saklamaya çalışıyor.
Lütfen bize yardımcı olun. Ne yapmamızı önerirsiniz?

Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün yanıtı…
Gül hanım normalde günlük idrara gitme sayısının 5-7 olmasını istiyoruz. Oğlunuz idrarını çok tutan bir çocuk öncelikle bu sorunu çözmeli 2 saat aralarla idrara gitmesini sağlamalıyız. Gece kaçırmaları için uyandırarak tuvalete götürme yani ‘gece uyanma alışkanlığı edindirme’ bizim bu yaşta önerdiğimiz bir yöntem. Ancak bu gece uyandırılmalarını sabah çocuğun hatırlamasını istiyoruz. Bu amaçla gece uyandırdığımızda çocukta tam bir uyanıklık sağlamalı, oğlunuzla konuşmalı hikâyeler öyküler anlatmalı, onun sabah bunu hatırlamasını sağlamalıyız. Akşam yemekten sonra sıvı alımını 150-200ml ile kısıtlamakta gece kaçırmalarını azaltacaktır. Oğlunuzda gündüz kaçırmalarının da olması sebebiyle önerdiğimiz bu koruyucu önlemlerin yanı sıra bir çocuk üroloji hekimine başvurarak değerlendirmeniz uygun olacaktır.

 

Tülay İzer sordu, uzmanımız yanıtladı…
Tülay İzer’in sorusu…
Merhaba, kızım yaklaşık 5,5 yaşında. Uykusu çok ağır, uyanamıyor bazen öğlen bazen gece uykusunda altına kaçırıyor. Geniz eti operasyonu olduktan sonra, uykusu biraz daha hafifledi ama yinede ben gece de 2 kez tuvalete kaldırmazsam, kendiliğinden uyanamıyor. Nerdeyse uyurgezer bir halde oluyor, tam farkında olmasını sağlamak için alarm uygulamasını denemek istiyorum. Alarm cihazını ne şekilde temin edebilirim?
Çok teşekkürler.

Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün yanıtı…
Bu aşamada başvuracağınız bir üroloji uzmanı hem kızınızdaki sorunu tam olarak değerlendirecek ve alarm tedavisi için size önerilerde bulunacaktır.

 

Aysel Güzgün sordu, uzmanımız yanıtladı…

Aysel Güzgün’ün sorusu…

Kızım 9 yaşında aylardır tedavi görmesine rağmen ilaçları bittikten sonra alt ıslatma ve gündüz sıkışması devam ediyor.
Bunun için ne yapmalıyım? Lütfen yardım.

 

Prof. Dr. Serdar Tekgül’ün yanıtı…
Aysel Hanım sözlerinizden gündüz sıkışması ile beraber gece ıslatmalarının sorun olduğunu anlıyorum. İlaç tedavisi sonrasında da çocuğumuzu gece uyandırmaya, akşam yemeği sonrası sıvı alımını kısıtlamaya devam etmeliyiz. Bu aşamada sorun gece ıslatması ise alarm tedavisi de yararlı olacaktır. Eğer kabızlık bir sorun ise bunun düzeltilmesi de mesane fonksiyonları üzerine olumlu etkide bulunacak ve şikâyetlerinizi azaltacaktır. Gündüzleri saatlik (2 saat aralarla düzenli idrar yapması) işeme alışkanlığını edindirmeyi önerebilirim. Bütün bunlara rağmen yakınmalarınız devam ederse çocuk ürolojisi ile ilgilenen bir üroloji uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.

http://www.cocuklargulerekuyansin.com

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

2 Comments

  • gazi

    slm hocam benm çocuğum pramatüel doğdo şuan 10 aylık idrar yeri yumurtalıklarının orda şu ankarada sonuçlarını beklyoz amelyat etmeden size gstermek istyorum sizden haber beklyorum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.