Sağlık

Rahimağzı Kanseri ve AŞISI !!!

rahim_rahim
rahim_rahim

Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyebilen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. HPV, belirtli göstermeyen bir virüs olduğu için insanlar farkında olmadan başka kişilere bulaştırabiliyor veya virüs yayılıyor.

HPV Virüsü  ne  kadar yaygın ve bulaşıcıdır?
WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre dünya’da yaklaşık her 10 kişiden 1’inde HPV virüsü vardır. Tüm dünyada 630 milyon kişide HPV infeksiyonu bulunmaktadır.

” Kadın veya erkek bir kişinin hayat boyu bu virüs ile bulaşma riski %80’dir.

İnsanlar virüsü taşıdıklarının farkında olmaz ve diğer insanlara bulaştırırlar. Oldukça yaygın bir virüs olmasının temel sebebi de budur.

HPV virüsü nelere sebep olur?
En önemli sonucu Rahim Ağzı Kanseri ve Kanser öncesi Rahim Ağzında oluşan lezyonlardır: Kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Her 2 dakikada bir kadın hayatını bu hastalık yüzünden kaybediyor. Tedavi edilebilse dahi, bu tedavi kısırlığa yol açabilir.
Genital Siğiller: HPV’nin bir önemli sonucu da Genital Siğiller. Tedavisi mümkün ama çok sancılı bir süreç (Yakma vb..) , Tedavi edilse bile sıklıkla   tekrarlıyabiliyor

Diğer Sonuçları: HPV, Rahim ağzı kanseri ‘ın yanısıra birçok başka genital bölge kanserine (vajina ve vulva kanserleri) ve bazen de anne karnından çocuğa geçerek çocukta RRP denilen (solunum yolunda çıkan siğiller) hastalığa yol açarak ciddi sıkıntılar yaratabiliyor.

 

2008 Nobel Tıp Ödülünün HPV çalışması ile ilişkisi nedir?
2008 yılı Nobel Tıp ödülünü HPV’nin rahim ağzı kanserine sebep olduğunu ilk defa bilimsel olarak kanıtlayabilen bilim adamına verildi.

Rahim Ağzı Kanseri ne kadar yaygın ve tehlikelidir?
Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. (Özellikle 15-44 yaş arası kadınlarda). Dünya’da her sene yaklaşık 500.000 kadın rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır ve bu kadınların yarısından fazlası malesef tüm çabalara rağmen hayatını kaybetmektedir. Dolayısıyla her iki dakikada bir kadın hayatını bu kanser yüzünden kaybetmektedir. Tedavi edilebilenler ise doğurganlıklarını kaybedebilmektedirler nitekim ameliyat sonucu rahim ağzı, rahimin tamamı ve üreme organlarının bir bölümünü almak gerekebilmektedir.

Her iki dakikada 1 kadın ölmektedir!!!  ”

Genital Siğil ne kadar ciddi bir sağlık problemidir?
Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen bir sorundur. Çok bulaşıcı oldukları için hızlıca genital bölgede yayılabilirler. Tedavi metodları olarak yakma, dondurma, lazerle müdahele gibi yöntemler kullanıldığından oldukça ağrı verici ve rahaztsız edici olabilir. Maalesef tekrarlama oranı çok yüksek olan bu lezyonlara karşı tedavi ancak %70 oranında başarılı olabilmektedir.

HPV nasıl bulaşır?
HPV temel olarak cinsel temas ile bulaşır. Genital-genital temas, el-genital temas veya oral-genital temas ile bulaşabilir. Bulaşma için deri teması (epitel) yeterlidir. Dünyada en sık cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Deri teması ile bulaştığı için prezervatif kullanımı tam koruma sağlayamaz.

HPV Ülkemizde ne kadar yaygındır?
Maalesef ülkemizde HPV’nin ne kadar oranda göründüğünü gösteren yeterli sayıda çalışma mevcut değildir.Ancak her gün 4 kadın bu kanser tanısını almaktadır..

HPV kimlere bulaşır?
Hem kadına hem de erkeklere bulaşabilir.

HPV’den nasıl korunmalıyız?
HPV’den en etkili korunmayı sağlamak için HPV aşısı yaptırmak(%100 e yakın)  ve düzenli jinekolojik kontrol (pap smear testi) yaptırmak gerekiyor.

HPV Aşıları (Rahim Ağzı Kanseri Aşıları) ne derece koruyor?
İki tip aşı vardır. Biri HPV’nin iki tipine karşı koruyor Diğeri ise dört tipine karşı koruyor. Rahim Ağzı Kanserine karşı yaklaşık %100 e yakın koruma sağlıyorlar.

Sadece pap smear test yaptırılarak koruma sağlanamaz mı?
Testler bir korunma yöntemi değil, varolan bir durumu bulma yöntemidir. Bu yüzden en etkili korunma yöntemi aşılama ve pap testlerinin düzenli arkasından yapılmasıdır.

HPV Aşıları güvenli midir?
Aşının içinde virüs yoktur. Çok güvenlidir.

Aşı kaç doz yapılmaktadır ve ne kadar süre korumaktadır?
Aşı koldan yapılmaktadır. 6 ay içinde 3 doz yapılmaktadır.

Aşıyı nerede ve nasıl yaptırabiliriz?
Kadınlar, kadın hastalıkları uzmanlarına gidebilirler. 9-16 yaş arası kızlar için ise çocuk hastalıkları uzmanına götürüp bilgi alınabilir ve aşı yaptırılabilir.

HPV aşılaması en erken kaç yaşında olmalıdır?
9 ila 45 yaş arası herkese uygulanır….
Aşıların dünya’daki uygulamaları ne durumda?
A.B.D, Avusturalya, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri, Israil ve bazı Arap ülkelerinde de aşılama rutin olarak önerilmektedir. 72’den fazla ülke, HPV virüsüne yakalanma riski bulunan kadın ve kızları “Toplu Aşılama Programı” kapsamına alıyor. Bu ülkelerde aşı geri ödeme kapsamındadır. .

Aşılama öncesi test yaptırmak gerekiyor mu?
Hayır.!!!!

Kişide halihazırda HPV hastalığı varsa aşı yaptırılabilir mi?
Evet. Aşı sayesinde diğer tiplere karşı korunma sağlanmış olur.

Aşı erkeklere de yapılabiliyor mu?
Evet.

Aşının erkeklere yapılması neden önemli?
Erkeklerin HPV’yi kadınlara bulaştırmasının önlenebilecek olmasıdır. Ayrıca penis kanserinede sebep olan HPV sebebiyle koruyucudur.

Dr.Melih GÜNDÜZ

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.