Genel,  Ürün İnceleme

Tuvalet eğitiminin önemi çok büyük

Çocukların gelişimi ve eğitiminde en önemli kilometre taşlarından biri tuvalet eğitimi.
Çocuklar 2 yaşına yaklaşırken ebeveynlerin işi zorlaşıyor. Artık hem ayağa kalkıp özgürleşmiş hem de kendini ifade yeteneğini kazanmış olan çocuklarımız, kendi başlarına her şeyi elde edebileceklerini ve dünyanın kendi istedikleri şekilde çevrelerinde döneceğini, her şeyin onların olduğunu düşünüyorlar. Ancak bir taraftan da hâlâ altını kirlettiğinde biz anne babalara bağımlılar ve bizlerin temizlemesini istiyorlar. Bu süreçte artık eskisinden daha fazla hareket edip, istediğini yapmaya çaba gösteren, rahatlıkla da etrafındakilerle inatlaşabilen çocuklarımıza tuvalet eğitimini vermek birçok aile için de hiç de kolay olmuyor doğal olarak. Peki, neler yapmak gerekiyor? İşte uzman tavsiyeleri!

 

Annenizin tecrübelerini unutun
Çocuğunuzdan gelen sinyaller kadar kendi ebeveynlerinizden gelen sinyaller de artmıştır. “Ben sana daha 1 yaşındayken öğretmiştim. Sen çok geç kaldın. Hâlâ altını bezliyorsun bu çocuğun” diyen kişinin kendi anneniz olması sizi iyice zora sokar. Annenizden gelen sinyallere göre hareket ederseniz, çocuğunuz hazır olmadığı için sorunlar yaşarsınız; çocuğunuzdan gelen sinyalleri beklerseniz annenizin dilinden kurtulamazsınız.

 

Çocuğunuzu izleyin ve onun gelişimine uygun davranın
Annesi bile olsanız sizin ve çocuğunuzun gelişimi aynı hızda seyretmez. Dolayısıyla, annesi olarak çocuğunuzu izlemeniz ve onun gelişimine uygun şekilde hareket edebilmeniz en doğrusudur. Çocuğun hızında ve uygun şekilde verilmeyen tuvalet eğitimi, çocuğunuzun inatlaşmasına, evin dışında hiçbir yerde tuvalete çıkamamasına, bağırsak sorunlarına sebep olabilir. Tüm bunlardan daha önemlisi inatlaşmaların tuvalet sorununun dışındaki her alana taşınıp bunun bir ilişki biçimi haline gelmesidir. Yerleşen kalıpları düzeltmek çok ama çok zordur.

 

Çocuğunuzla uyum içinde olmanız çok önemli
Bu süreçte annenin ve çocuğun bir uyum içinde olması, annenin çocuktan gelen sinyallere kulak vermesi çocuğun hem alışkanlığı kazanmasında hem de kendisi için önemli bir gelişim basamağı olan bu durumu doğru çözümleyip hasarsız atlatmasında çok büyük rol oynar. Zaman zaman anneler çocuklarının değilm kendilerinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ederler.

 

İşi akışına da bırakmayın
“Zamanı gelince kendisi söyler” düşüncesiyle çocuğa eğitim vermek, tuvalet alışkanlığı kazandırmak gibi girişimlere hiç kalkışmamak da, en az titizlik kadar sorun yaratabilir. Tuvalet eğitimi konusunda, diğer konularda olduğu gibi hiç sınır konulmamış bir çocuğun dünyayı istediği her şeyi yapmakta serbest olduğu ve bedel ödemeyeceği bir yer olarak algılaması mümkündür. Sosyal ortamlarda kurallara uymama, önemsememe, sadece kendi gereksinimlerinin, istediği şekilde yerine getirileceği algısı ileriki dönemler için ciddi problemlerdir.

 

Tuvalet eğitimi çocuk psikolojisi açısından çok önemli bir kilometre taşı
Özellikle yaşıtlarıyla kıyaslanan, bu eğitimde başarısız olduğu vurgulanan, altına yapmaya devam ettiği için utandırılan, azarlanan ya da cezalandırılan çocuklar yaşamlarının diğer gelişimsel basamaklarında da zorlanmaktadırlar. Daha kaygılı, kendine güvensiz ya da takıntılı özellikler gösterip, karşılaştıkları yeniliklere uyum sağlamakta güçlük yaşayabilmektedirler.

Bu sebeple eğitimin çocuğun gelişimine uygun şekilde, acele etmeden, cezalandırmadan ya da büyük ödüller vermeden, doğal bir süreç içerisinde tamamlanması önemlidir.

www.cocuklargulerekuyansin.com

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.