Genel,  Setahat-Gezi

Ufaklık artık büyüdü, işte çocukla seyahatin incelikleri…

Bebekle seyahat zor mu dediniz? Demek ki henüz bir çocukla seyahat etmediniz. İşte arabayla çocuklu seyahatte dikkat etmeniz gereken noktalar.

Önce güvenlikten başlayalım

Bebeği oto koltuğuna oturtup kemeri bağladınız, gerekli kontrolleri yaptınız artık siz bebeği çözene kadar ufaklık emniyette değil mi? Çocukta maalesef öyle değil. Artık gücü kuvveti yerine gelen ufaklık kemeri kendi açabiliyor. Arabanın içindeki oyuncağına uzanmak ya da bunalıp kemeri az çıkarmak isteyen ufaklığa aman dikkat. Bir anlık dikkatsizlik kötü kazalara sebep olabilir.

Değişen çanta içeriği

Mama, yedek bez, meyve püresi vs… Bunlarla vedalaştık derken bir bakmışız çanda daha da büyümüş. Atıştırmalık sayısını mümkün olduğunca fazla ve onun seveceği şeylerden oluşturun. Meyve, kurabiye, kraker, içecekler… Artık bir ufak ayıcık ya da bir çıngırak yeterli değil ufaklığın oyalanması için değil mi? Evden sevdiği 3-5 oyuncak vakit geçirmesini sağlayacak bulmaca yapboz tarzı oyuncaklar sıkıntısız bir yolculuğun vazgeçilmezleri.

Zamana çok takılmayın

Haydi, kızım gidiyoruz deyim ufaklığı arabaya koyduğunuz dönem bitti. Anne-Baba biraz daha kalalım. Şuradan bir kere daha atlayayım. Beş dakika daha suda kalayım vs… Programlı olun ama programın esnek olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Mola sayısındaki artış

Bebekle seyahatte olup ufaklığın büyümesi ile son bulan şeylerden birisi ise seyahat sırasındaki uzun uykular. Çocuğunuzun sıkılmaması ve enerjisini boşaltabilmesi için mümkünse 1 – 1,5 saatte bir mutlaka kısa aralıklarla da olsa mola verin.

Çocukla seyahatin zevkli yanları ise ufaklığın size yol boyu sorduğu birbirinden eğlenceli ve bir o kadar zor sorular. Duyacağınız harika şarkılar.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.