Genel,  Röportaj

Unnado röportajı

Unnado kurucu ortağı Göktuğ Okan Oğuz ile Unnado hikayesini konuştuk.

 

Klasik bir girişle başlayalım Unnado nasıl doğdu?

Ortağımla Yellow Pages’te çalışırken düşünüyorduk biz ne yapabiliriz diye. Sonra bir proje aklımıza geldi,  hatta proje e-tohumda seçildi, üye kayıtları alınmaya başladı. Hatta ortağım işten ayrıldı bu iş için. Siteyi açmamıza 1 ay kala benim aklıma çocuk Private Shopping fikri geldi. Bunu kesin söylemeliyim dedim, söyleyeyim ama biz bunu yapmayalım ama ben söyleyeyim. Hatta hiç unutmuyorum ortağım Bağdat Caddesinde yürüyor ben aradım ve fikrimi anlattım. “ Hmm sonra konuşuruz” dedi ve telefonu kapattı. 2 gün sonra beni aradı ve haklısın biz bunu yapmalıyız dedi.  İki ortak onar bir TL koyduk, 1 ay sitenin kodlaması sürdü. Bu süre içinde ismi ne olsun diye düşünüyoruz, bebek ve çocuk alakalı bir sürü isim bulduk ama sonra ismin anlamlı bir kelime değil fonotik olmasına karar verdik ve Unnado ismini bulduk. İlk ofisimiz bir arkadaşımızın ofisinin bir odası idi. İlk başta tedarikçi bulmaya kendimiz çıkıyorduk, ilk işe aldığımız elemanımız paketleme içindi. IMG_0980

 

Tedarikçileri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Genelde ürünler konusunda hassas davranıyoruz, sertifikası var mı onları arıyoruz. Mesela açıkçası çok plastik oyuncak işine girmiyoruz. BPA’sız ürün olmasına dikkat ediyoruz. Türkiye üretimlerinde ona çok dikkat edilmediğinden bu sebeple illa koyacak isek yurtdışından gelmiş olanları tercih ediyoruz.

Küçük yatırımcıların ürünlerini genelde almazlar ama biz onları alıyoruz, hatta teşvik ediyoruz. Bebek ürünlerinde örneğin çanta konusunda en fazla 1-2 marka var, bu sebeple ihtiyacı karşılayabilmek için bazen kendimizde ithalat yapıyoruz.

Bunun dışında bazı kendi ürettiğimiz markalar var. Burası da çok hassas bir nokta üretim yapıyorsanız tedarikçilerinize rakip olacak ürün olmamalı. Bu sebeple genelde Türkiye’de olmayan ürünlere yöneliyoruz. İlk markamız Mirada idi, şu an 4 markamız oldu, 1-2 aya çok sıra dışı tasarımları olan bir markamız daha geliyor.

Bu bizi bir rakiplerden farklılaştırıyor ikincisi müşteriye alternatif seçenek sunuyoruz.

 

Piyasa koşulları rakiplerle zorlaşıyor, Private Shopping’te kar marjları çok düştü, bebekte henüz böyle değil ama farklılaşmak ya da mevcut müşteriyi elinizde tutmak için neler yapıyorsunuz?

Müşteri memnuniyeti çok önemli, mevcut kazanılmış bir müşteri portföyü var bunu korumak önemli. Ürünlerin doğru ve zamanında teslimi özellikle bebekte çok hassas bir konu. Biz kargo yada ürünle ilgili mail atan müşterileri telefonla geri arıyoruz. Hatta arayınca şaşırıyorlar.

Bizim için bir müşterinin çok önemi var, örneğin kargoda sorun olmuş müşteriye teslim edilememiş bir ürünü burada mağazasından alıp müşteriye elden götürdüğümüz bile oldu.

Forumları blogları takip ediyoruz, annelerin ihtiyaçları nedir? Ne arıyorlar? Oralardan bulup satışa aldığımız markalar var.

IMG_0966

 

Sağlıklı bir lojistik operasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Şu an lojistiği kendi bünyemizde barındırıyoruz. Onun avantajlarını da kullanıyoruz aslında belki ileride biz de outsource edebiliriz ama şu an kendi bünyemizde tutmak daha avantajlı duruyor.

 

Yeni yatırımlar ile beraber orta ve uzun vadeli planlar neler?

Orta vadede hedefimiz biraz daha mass’e yönelmek. Büyük şehirlerde biliniyoruz ama genel marka bilinilirliğini arttırmaya yönelik çalışacağız. Televizyon reklamlarımız yakın zamanda başlayacak. Kendi markalarımıza yatırım biraz daha artacak. Kupon işine biraz ağırlık vermeye başladık, servis hizmet kısmına çok omasa da yöneliyoruz.  Biz tüm yatırımlarımızı iLab Ventures’dan aldık. Yatırımcımızdan memnunuz ve değiştirmek istemiyoruz bu yüzden şu an için yurt dışı planlarımız da yok, Türkiye’de daha yapacak çok işimiz var diye düşünüyoruz. Üye sayısını arttırmak şu anki amacımız, ne olursa olsun üye sayısını arttıralım değil ama derdimiz, sağlıklı bir artış istediğimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.