Genel,  Sağlık

Yaz Aylarında Çocuklarda İshal Artıyor

Çocuklarda ishal en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve bu yaş grubunda ölüme bile yol açabilen bir hastalıktır. Büyük bir kısmı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere dünyada her yıl 5 milyon çocuğun ishalden yaşamını yitirdiği bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında çocuklarda ishalin daha sık görüldüğünü söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hakan Onur çocuklarda oluşan ishaller hakkında bilgi verdi.

Hijyen önemli

İshallerin sıklığı ve nedenleri toplumun sağlık koşullarına göre farklılık gösterir. Ülkemizde enfeksiyonlar, ishallere yol açan nedenlerin başında gelir. Temiz içme ve kullanma suyunun olmaması, yemeklerin hazırlanışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, çocuğa bakan kişilerin kişisel hijyen bilgisinden yoksun oluşu enfeksiyöz ishallerin oluşmasını kolaylaştıran faktörlerdir. Akut ishal etyolojisinde çok çeşitli bakteriler, virüsler, parazitler ve diğer pek çok etken rol oynamaktadır.

Bebeklerde ve çocuklardaki sıvı kaybı dikkate alınmalı

Akut ishalde temel tedavi, neden dikkate alınmaksızın sıvı ve elektrolit kaybının yerine konmasıdır. Antibiyotik genellikle gereksiz ve etkisizdir. Ancak belirli durumlarda ve bazı patojenlerle oluşan ishallerde antibiyotik tedavinin etkisi vardır. Dışkıda kan, müküs ve lökosit varlığı veya ishalin 7 günde düzelmemesi (uzayan ishal) durumlarında dışkı kültürleri ile neden belirlenmeli ve gerekiyorsa etkili antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Çok sayıda ve miktarca fazla sulu dışkılar vücutta akut sıvı kaybı, tedavisiz bırakılırsa özellikle küçük çocuklarda ölüme bile yol açabilir. Bebeklerde ve çocuklarda ishale bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı hızla oluşabileceği için birkaç sulu dışkılamadan sonra vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

İshal olan çocuğun beslenmesi takip edilmeli

İshal süresinde iştahsızlık oluşur. Çocuk zorlanmamalı, besinler sık ve ufak öğünler şeklinde verilmelidir. İshalin erken döneminde çocuğun aç ve susuz bırakılmaması, alışık olduğu besinlerin alabildiği miktarlarda verilmesine devam edilmesi, sıvı kaybı gelişmesini önlemeye yeterlidir. Anne sütü alan bebeklerde emzirme devam ettirilmelidir. Daha gelişmiş çocuklarda ise alışık oldukları sıvı besinler ile beslenmelerine devam edilebilir. Yoğurt, yağsız et, katı yumurta gibi, besin değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. İshal durana kadar liften zengin besinler (fazla posa bırakan çiğ sebze ve meyveler) bağırsak hareketlerini arttırdığı için önerilmez. Yağ emilimi bozulmamış olmasına karşın çok yağlı besinler bağırsaklardan geçişi hızlandırdığı için birkaç gün bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Anne sütü çocuk için önemli

Anne sütü ile beslenme, ishal gelişmesini önleyen en iyi ve etkili korunma yöntemidir. Ayrıca anne sütünün, bebeğin bağışıklık sistemini artırma, bağırsağı koruyan ve uygun bağırsak florasının devamını sağlayan faktörler içerme gibi önemli koruyucu özellikleri vardır. Anne sütü ile beslenen çocukta, ağır sıvı kaybı gelişme olasılığı oldukça azdır.

 

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.