Sağlık

Yaz gebelerini rahatlatacak öneriler

Gebelik döneminde artan metabolizma hızı, vücut ısısını daha da yükseliyor. Buna bir de havanın sıcaklığı eklenince anne adayı iyice zorlamaya başlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, gebelikte sıcaklarla başa çıkmanın yollarını şöyle sıralıyor:

 • Terletmeyen, serin tutan bol ve rahat kıyafetler tercih edin.
 • Terlemeye karşı bol sıvı alın. En iyi seçenek sudur. Ancak portakal suyu, süt ve terleme ile kaybedilen elektrolitleri de yerine koymak için sporcu içecekleri de tercih edilebilir. Aşırı sıvı alımının da su zehirlenmesine sebep olabileceğini unutmayın!
 • Gün içinde, havanın serinlediği saatlerde yürüyüş ve egzersiz yapın.
 • Nefes alıp verme de ısıyı düzenlemede önemli bir faktördür. Çok hızlı olmayan düzenli bir tempoda nefes alıp vermeye çalışın.
 • Yüzme sadece serinletmekle kalmaz, tüm vücudu çalıştıran güzel bir egzersizdir.

 

Bacaklardaki şişmeler

Yaz gebeliklerinin en büyük sıkıntılarından birinin de bacaklardaki şişmeler olduğu belirtilirken, bu değişikliklerin gebelerde sık olmakla birlikte sıcak havalarda dramatik olarak arttığına dikkat çekiyor. Bu şişliklerle baş etmek için de şu önerilerde bulunuluyor:

 • Gün içinde özellikle iş sonrası veya yemekten sonra 30-60 dakika uzanın
 • Ayaklarınızın altına bir havlu veya ufak bir yastık koyarak hafifçe yükseltin.
 • Ayaklarınıza rahat hatta mümkünse biraz büyük ayakkabılar giyin.
 • Haftada 2-3 kere yürüyüş yapın. Uzun süre aynı yerde ayakta kalmayın.
 • Tuzu yiyeceklerinizden tamamen kaldırmayın ama azaltın.
 • Yüzüklerinizi elleriniz şişmeden çıkarın.

 

Lekelenmeye karşı korunun

Yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken tek noktanın sıcak hava olmadığının altını çiziliyor. Gebelikte melanin hormonunun artışı nedeniyle özellikle yüzde, gebelik maskesi denen renk koyulaşmaları ve lekelerin ortaya çıkabileceğini belirterek yaz aylarında mutlaka 30-45 koruma faktörlü güneş kremi kullanmalarını tavsiye ediliyor.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.