Bebek Bakım,  Genel,  Sağlık

Yenidoğan Yoğun Bakımı

İşte yenidoğan yoğun bakımı hakkında bilmek istedikleriniz

Yenidoğan yoğun bakımı bebekleri hayata bağlıyor

Düşük doğum ağırlıklı ya da cerrahi tedavi gerektiren yenidoğanların bakımı “Yenidoğan Yoğun Bakımı Üniteleri”nde yapılıyor. Anne adaylarının gebelikte yeteri kadar izlenmemesi ve bebeklerin tam donanımlı ünitelerde doğurtulmaması yenidoğan ölümlerinin yüksek oranda görülmesine neden oluyor. 2009 yılı verileri ise Türkiye’de yenidoğan bebeklerin binde 11’inin ilk bir ay içerisinde hayatlarını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ “Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri”nin önemini ve özelliklerini anlatıyor.

Yenidoğan bakım üniteleri, ünitelerin özellikleri, gerçekleştirilen uygulamalar ve yenidoğanların sağlık durumlarına göre üç düzeyde şekilleniyor. Birinci düzey yenidoğan üniteleri, hizmet hastanelerinin bünyesinde sadece sağlıklı doğan, anne yanında yatan bebeklere bakım veriyor. İkinci düzey özel bakım, 1500 gr. üzerinde ağırlıkları olan, yine kısmen anne yanında bakılabilen, damar ya da ağız yoluyla beslenebilen, fototerapi verilmesi gereken, kan şekeri izlemleri ve antibiyotik tedavilerinin yapıldığı ünitelerdir. Üçüncü düzey yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde ise, 1500 gr.’ın altındaki bebeklerin yanı sıra, çok ciddi hastalığı olan veya cerrahi tedavi gerektiren yenidoğanların tedavileri sağlanıyor. Gerektiğinde devamlı yaşam desteği ve yoğun bakım olanaklarının sağlandığı bu merkezlerde ileri solunum desteği ve fizyolojik monitorizasyon için gerekli cihazlar, laboratuvar ve görüntüleme olanakları, pediyatrik beslenme ile sosyal servis ve psikolojik destek bölümlerinin bulunması gerekiyor.

Yenidoğan yoğun bakımdaki bebeklerin aile ile temas etmesi çok önemli

Yoğun Bakım üniteleri kurulduğu 1960’lı yıllarda, bebekleri enfeksiyondan korumak için ulaşılması zor, kapalı servisler olarak yapılmıştı.Fakat prematüre bebeklerin iki ya da üç ay kalması gerekince annenin içeri girmesi, emzirmesi, kucağına alması gibi gereksinimler ortaya çıktı. Çünkü aksi halde bebek ile anne arasındaki ilişki baştan yanlış kuruluyor ve bebek eve gönderildiğinde anne babanın bebekle ilişki kurması zorlaşıyordu. Hatta prematüre bebeklerde anne-bebek birlikteliğinin sağlanamamasına bağlı olarak, ilerleyen zamanlarda nörolojik sorunların ortaya çıktığı da biliniyor. Bu gözlemler neticesinde anne babalar yavaş yavaş servise alınmaya başlandı. Bugün artık bebek solunum cihazına bağlı olsa da anne baba onu mutlaka kucağına alıyor. Anne ile ten teması, hem sütün sağlanması hem de duygusal bağın oluşması için önem taşıyor. Servis uygunken anne baba ile bebeğin bir araya gelmesi sağlanıyor. Böylece aile tedavi hakkında çok daha iyi bilgi sahibi oluyor, hatta hekim bazı kararları aile ile birlikte alıyor.

Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bebeklerin beslenme şekilleri

Yenidoğanları ağızdan beslemek sorunlu olduğu için bu bebeklerin damar yoluyla beslenmesi gerekiyor.Prematüre bebeklerde de ilk başta rahat olmasına rağmen, uzun süreli damar yolu gerektiği için sorun yaşanabiliyor. O nedenle en kolay yol toplardamardan kateter yerleştirmek oluyor. Sindirim sisteminin olgunlaşmasını sağlamak için az miktarda da olsa, bebek ağız yoluyla besleniyor. Steril koşullarda el değmeden hazırlanan solüsyonlar veriliyor.
Anne sütü çok önemli.Bebeğin besin gereksinimini karşılamasının yanı sıra, sütün içindeki koruyucu maddeler bebeği enfeksiyonlardan koruyor ve sindirim sisteminin olgunlaşmasını hızlandırıyor. Bu nedenlerle mutlaka anne sütü verilmeye çalışılıyor. Söz konusu bebeklerin günlük süt gereksinimleri çok düşük oluyor; ortalama iki saatte bir 1-2 ml. gibi miktarlar yetebiliyor. Süt, mideye kadar inen sonda yardımıyla azar azar veriliyor. Bebeğin durumu düzeldikçe, damar yolundan beslenme azaltılırken, gavaj yolu ile beslenme artırılıyor.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınacak bebeklere Perinatolojibölümükarar veriyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yan dalı olan “Perinatoloji”, sorunlu gebeliklerin belirlenmesi, tanısı ve tedavisi ile ilgileniyor. Henüz anne karnındayken bebekteki sorunlar saptanıyor. Bebek, gebelik haftasına göre çok iri, küçük ya da çeşitli organlarda anomalili olabiliyor ve anne karnındayken yenidoğan uzmanları, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte izleniyor.

Makale için Anadolu Sağlık Merkezi‘ne teşekkürler

yenidogan yogun bakımı nermin tansug
yenidogan yogun bakımı nermin tansug

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.