Genel

Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı

Yavaş yavaş yok olan şeylerden biriside yerli malı haftası. Nazlı’nın defterinde “Okulumuzda pazartesi yerli malı haftası kutlanacak…”notunu görünce gittim eski günlere.

Yerli malı yurdun malı

Her Türk onu kullanmalı

Evde hazırlanan yiyecekler paketlenir okula götürülür. 1 derste sıralar arka arkaya dizilerek büyük bir yemek masası oluşturulur. Örtüler serilir herkesin getirdiği yiyecekler meyveler masalara serilirdi.

Yerli malı haftası 1946 yılında kutlanmaya başlamış ilk. Amaç yerli üretim malları kullanmaya teşvik. Sonra kendi mallarımızı daha fazla üretir olmuşuz ama yıllar geçtikçe olay tersine dönmüş gibi. Aslında unutulmaya yüz tutan şeylerden birisi olsa da yerli malı haftası günümüzde daha bir ön plana çıkarılıp daha bir arzu ile kutlanmalı neden mi? İşte şundan;

O eskiden okula yerli malı diye götürdüğümüz meyvelerin çoğu artık ithal ediliyor. Üzüm, armut, domates, kavun, ayva, erik, sivri biber, marul, nar, lahana, şeftali, kiraz, dolmalık biber, turp, patlıcan ve zeytin gibi bir çok ürünü ithal ediyoruz. Taze ve kuru soğan bile ithal ediyoruz. TUİK rakamlarına göre 2011 yılının 7 ayında muz ithalatına 59 milyon dolar, portakal ithalatına da 11,9 milyon dolar para harcamışız. Narenciye ülkesiyiz diyoruz portakalı ithal ediyoruz. Dünyanın en iyi sarımsağı Kastamonu’da bizde diyoruz, zincir marketlerde Çin malı sarımsak satıyoruz.

Yahu elin yabancısı ürününde bizim fındığımızı kullandığını övünerek reklam yapıyor, ama biz 2012 yılında Amerika’dan fındık ithal ediyoruz.

Yazı çığırından çıkmadan noktalıyorum, okulumuzun yerli malı haftasına verdiği önemden dolayı da ayrıca tebrik ediyorum.


Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.