baba,  Genel

Z kuşağı ile 80’leri 90’ları yaşamak

80’lerde çocuk olmak 90’lar da çocuk olmak ile ilgili ara ara paylaşımlar düşüyordur sosyal medyada önünüze, hatta bazen sizin de paylaşmışlığınız vardır benim gibi. O zamana bir özlem bir “Ah” geçiyor içimizden. Benim için değerli olan şeyleri Nazlı’da bilsin diye onunla paylaşıp, benim zamanımda yaptığım şeyleri onunla yapıyoruz ara sıra.

Aşağıdaki video komiklik olsun gülelim eğlenelim diye yayılıyor internette. Videodaki çocukları çeken de aynı amaçla çekmiş ki arkadan gelen seslerden belli. Belki çocuklar bu video dışında bir daha walkman kullanmayacak hatta görmeyecekler bile ama bana acı geldi ve Nazlı ile yaptıklarımızı düşününce ne kadar doğru yaptığımı bir kez daha onadım kendi kendime.

Ben dedemin ilk bana verdiği paraları biriktirerek başladım para koleksiyonuma, kömür sobasının üzerinde kestane pişirip mandalina kabuklarını kurutarak anneannemin salonunu kokuttum. Anneannemden kalma gaz ocağım, babaannemden kalma ampullu radyom var, kurmalı saatim var bir sürü. Babamın pikapında dinledim ilk Beatles şarkılarını plaktan. Az azar işitmedim meşe yüzünden annemden. Meşeleri göğsüme doldurduğumdan tshirtlerimin göbek kısmı hep delik delikti. Evin posta kutusu da elma şekeri doluydu darttan kazandıklarımla. Bir de eve balık diye şişe içinde getirdiğim kurbağa larvaları var.

Bunları yaparken o zamanın teknolojisini kullanıp takip etmedik mi peki? Tabiki ettik. Atari ile başladık gameboy ve bilgisayara geçtik. Oyun da oynuyordum Amstrad’ımda günlük de tutuyordum disketlerde. Okulda bilgisayar dersimiz vardı orta okulda.

Gelelim şimdiye, teknolojinin içine doğuyor yeni nesil. 2 yaşında televizyonun ekranında görüntüyü büyütmeye çalışan tablet alışkanlıklı ufaklık dolu ortalıkta. Okul ödevi tablette ya da bilgisayarda geliyor bazen. Bunlar yaşamın artık vazgeçilmez bir parçası, bunları yok saymıyoruz ancak biz Nazlı ile babasının çocukluğunda yaptığı şeyleri de yapmaya çalışıyoruz.

Evde bağıra bağıra Barış Manço dinliyoruz mesela “A de bakayım aaaa bide Y’de…

Meşe oynuyoruz, ailecek E.T. izliyoruz. “E.T telefon ev” in ne anlama geldiğini biliyor Nazlı. Kurabiye canavarını tanıyor, Edi ile Büdü’nün elmalı kek esprisine gülüyoruz beraber.

Bunları yaparken teknolojiyi de kullanıyoruz. Youtube’tan tabletten izliyoruz Susam Sokağını, AppleTV’den E.T.’yi satın alıyoruz, Barış abiyi cep telefonundaki müzik uygulamasından buluyoruz “Onu dinledin bunları da ister misin” diye başka 80’ler ve 90’lar şarkıları çıkarıyor önümüze akıllı uygulama.

E.T. eve telefon

Biz teknolojiyi sonuna kadar kullanıyoruz evde. Teknoloji iyidir, nasıl kullanacağınız sizin elinizde.